Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

NI: Evropa nutí USA bojovat s ruskými „větrnými mlýny"

NI: Evropa nutí USA bojovat s ruskými „větrnými mlýny"

USA zvyšují náklady na umístění svých sil v Evropě, a samotná Evropa naopak snižuje obranný rozpočet. Zdá se, konstatoval The National Interest, že Evropu zase až tak ruská hrozba nestraší.

Henry Kissinger, exministr zahraničí USA
1.březen 2016 - 18:00

Je ni je výhodné, že Spojené státy hrají roli Don Quijota a bojují s ruskými „větrnými mlýny". Je to o to více podivné, píše autor materiálu, že ve skutečnosti podle Henryho Kissingera je Rusko „základním prvkem v globální rovnováze, a ne hlavní hrozbou pro USA".

Při otevření Centra pro zahraniční spolupráci Jevgenije Primakova Fondem veřejné diplomacie pojmenoval A.Gorčakova uskutečnil Henry Kissinger přednášku, v níž zdůraznil, že „hrozby dneška často vznikají v důsledku pádu vlády a rostoucího počtu nekontrolovaných území," píše National Interest.

Podle Kissingera se s terorismem nemůže vypořádat žádný stát, bez ohledu na to, jak silný může být. Vyžaduje to „trvalou spolupráci mezi Spojenými státy a Ruskem a dalšími významnými mocnostmi".

Z tohoto pohledu, Adriel Kasonta, autor článku na National Interest, vyjádřil překvapení nad plánem Obamovy administrativy, jak utratit příští rok více než 3,4 miliardy dolarů na obranu v Evropě, aby zadržel svého „nepřítele z dob studené války" - Rusko.

Tyto akce jsou v rozporu s tvrzením Kissingera, že „v rozvíjejícím se multipolárním světě je třeba považovat Rusko za základní prvek globální rovnováhy, a nikoli jako hlavní hrozbu pro Spojené státy".

V roce 2014 s cílem „ubezpečit spojence o serióznosti závazků (USA) chránit jejich bezpečnost a územní celistvost členů NATO", byla vytvořena Evropská iniciativa k posílení záruk (ERI), připomíná NI. Iniciativa umožňuje USA vyslat více vojáků do Evropy pro krátkodobou misi, stejně jako poskytuje dodatečné vybavení a zlepšení materiální základny, aby bylo možné umístit více vojáků.

To, jak poukazuje National Interest, je v rozporu se zakládající listinou Rusko-NATO, která byla podepsána v roce 1997, na základě kterých strany zavázaly neumísťovat velké skupiny vojáků poblíž hranic mezi Ruskem a zeměmi NATO.

Cohen: USA a NATO pokračují ve studené válce proti Rusku!

Navzdory skutečnosti, že se Evropané obávají „rostoucí ruské agrese“ se jejich výdaje v posledních třech letech na obranu snížily. Což znamená, že Evropu až tak neznepokojuje možné ohrožení ze strany Ruska.  Právě naopak, Evropané chtějí, aby Amerika vystupovala jako Don Quijote a chránila je před větrnými mlýny, které vypadají jako divoký obr, uzavírá National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)