Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

NI: Pět oblíbených západních verzí stažení ruských vojsk ze Sýrie

NI: Pět oblíbených západních verzí stažení ruských vojsk ze Sýrie

Po oznámení o stažení ruských jednotek ze Sýrie, začala západní média předkládat své vlastní verze toho, co bylo důvodem pro toto rozhodnutí. Americký časopis The National Interest uvedl pět nejoblíbenějších.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
16.březen 2016 - 22:02

Nejpopulárnější z nich je konstatování o tom, že mise sledovaná Ruskem v Sýrii, byla splněna.

„Nejjednodušší vysvětlení, založené na odborném posudku je, že rozmístění ruských vojáků, které začalo v září, bylo původně koncipováno jako krátkodobá operace," napsala publikace.

Kromě toho autor uvádí, že se změnila politická dynamika syrské procesu. Zejména však to, že téměř nikdo neříká, že rezignace prezidenta Asada je hlavním požadavkem pro mírové urovnání situace na Blízkém východě.

Následuje verze, že se Moskva se snaží dostat z vojenské operace na vrcholu svého úspěchu.

„Ruský zásah do syrského konfliktu dramaticky změnil obraz Kremlu nejen na Středním východě, ale po celém světě. Ruská armáda prokázala, že je schopna vyhlásit a provádět vojenské operace za hranicemi, a Moskva může změnit situaci v Sýrii, a to navzdory tomu, co chtějí, Washington, Brusel, Rijád a Ankara," zdůrazňuje National Interest.

Putin stahováním vojsk ze Sýrie absolutně zaskočil Američany!

Dalším důvodem pro stažení hlavních ruských vojsk, vidí na Západě snahu Ruska zabránit „afghánské pasti". „Když Rusko začala vysílat své síly do Sýrie, sponzoři syrské opozice začali hledat způsob, jak proměnit Sýrii na „druhý Afghánistán pro Rusko" píše se v článku. Publikace uvádí, že tento scénář nebyl realizován, a, navzdory skepse západních zemích, se situace v Sýrii stabilizovala.

Ve stažení ruských jednotek ze Sýrie rovněž někteří analytici vidí snahu Moskvy předejít střetu se Saúdskou Arábií. Podle názoru autora materiálu, Moskva prokázala, že zůstává otevřena k řešení situace v Sýrii prostřednictvím jednání, která budou brát v úvahu zájmy všech stran, včetně Rijádu.

Pětici hypotetických příčin uzavírá ruská snaha ukázat, že podpora nemůže trvat věčně. Tím více, pokračuje publikace, že po úspěších armády nebyl Bašár Asad nakloněn účasti na jednáních, a Moskva připomněla, že usiluje o mírové urovnání konfliktu v Sýrii.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)