Svátek má: Ivona

Politika

Velikost textu:

Novinář: Je vinou Obamy, že se v Sýrii „střetly" CIA a Pentagon!

Novinář: Je vinou Obamy, že se v Sýrii „střetly" CIA a Pentagon!

V rámci syrského konfliktu dochází ke stále častějším střetům mezi různými povstaleckými skupinami, které připravují jak americké ministerstvo obrany, tak Ústřední zpravodajská služba.

Příslušníci Svobodné syrské armády
28.březen 2016 - 22:04

Napsal to na webových stránkách publikace American Thinker novinář Rick Moran. Podle autora, je to možné jen vinou amerického prezidenta Baracka Obamy, který ve své době ukázal přílišnou opatrnost při urovnání syrského konfliktu.

V Sýrii došlo ke střetům mezi protivládními rebely, které podporuje CIA a jejich „kolegy", kteří spolupracují s Pentagonem, napsal Rick Moran.
 
Jak Moran poznamenal s odkazem na americká média, v polovině února letošního roku povstalecká skupina nazvaná "Rytíři pravé věci, kterou vyzbrojuje CIA, byla vyhnána z Marea, které se nachází dvacet kilometrů severně od Aleppa, takzvanými „Syrskými demokratickými silami", které podporuje Pentagon.
 
„Je-li něco, co ukazuje, jak neumětelská, marná a nebezpečná je politika našeho prezidenta v Sýrii, tak je to právě téměř komický střet mezi militanty, které připravují dvě různé větve našeho bezpečnostního státního aparátu státu," stěžuje si autor.

USA utratily třetinu miliardy dolarů na 180 povstalců v Sýrii! 

Z pohledu novináře tato situace vznikla především proto, že americké vedení ve své době nepodporovalo rebely ze „Svobodné syrské armády", v obavě, že takový postup nakonec povede k potřebě vyslat do Sýrie pozemní vojsko, což by donutilo Rusko zasáhnout do konfliktu.
 
Podle Morana, pokud by na konci roku 2011, kdy se armáda Damašku blížila k porážce, a Islámský stát, Hizballáh a Ruska ještě nevstoupily do konfliktu, Spojené státy ozbrojily bojovníky „Svobodné armády", mohly rychle získat vítězství a ukončit konflikt. Nicméně, vzhledem k tomu, že se americká administrativa rozhodla postupovat opatrně, se nyní před Washingtonem objevil „zdá se, beznadějně zamotaný gordický uzel".
 
„Nezávidím příštímu prezidentu, který bude muset najít způsob, jak zkrotit masakr, aby se nepřelil za hranice Sýrie a další země v regionu nebyly vtaženy do konfliktu," uzavírá poznámkou autor.

(kou, prvnizpravy.cz, americanthinker.com, foto: arch.)