Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

NYT: Sýrie se stala ostudou USA a vítězstvím Vladimira Putina

NYT: Sýrie se stala ostudou USA a vítězstvím Vladimira Putina

Podle deníku The New York Times už ruský prezident Vladimir Putin v Sýrii zvítězil. A to díky „bezmoci a bezcílnosti" prezidenta Baracka Obamy, která změnila Sýrii na „krvavý hřbitov amerických snah".

Vladimir Putin a Barack Obama
10.únor 2016 - 01:12

Úspěch ruských akcí v Sýrii zajišťuje systematická politika ruského prezidenta Vladimira Putina a nečinnost americké administrativy, píše deník The New York Times.

Publikace sice neupírá v boji proti terorismu ani úspěchy syrské armádě, ale podle jejího názoru není rozhodujícím faktorem. „Pravděpodobně, pátý nebo šestý bod na žebříčku je posílení syrské armády do té míry, že v určitém okamžiku může být schopna se postavit proti tvrdým džihádistům krvavého Islámského státu," píše Roger Cohen, autor článku.

Ten také uvádí, že Washington vytváří zdání aktivity v Sýrii. Autor se domnívá, že veškerá vyhlášení USA jsou pouze „slova", ale ve skutečnosti „hudbu v Sýrii objednal" Vladimir Putin kvůli nedostatku soudržné politiky amerického lídra Baracka Obamy.

Die Welt: Rusku se v Sýrii podařilo nemyslitelné!

Město Aleppo je téměř obklíčeno vládními vojáky, a může se stát „syrským Sarajevem", zdůrazňuje vydání. A je naprosto bezbranné. A důvodem je „bezmocnost a bezcílnost" Obamovy administrativy.

Opakovaná prohlášení vlády USA, že Sýrie je klíčovým prvkem národních zájmů USA a že nové válce na Středním východě je nutné se vyhnout jakýmkoli způsobem, vedou pouze ke změně politiky USA v souhlas s konečným cílem Moskvy.

Cohen se domnívá, že právě „syrská agónie" Obamy vedla k teroristickým útocím v Paříži a San Bernardinu. Učinila významný příspěvek k eventuálnímu rozpadu jádra Evropské unie, jejíž členové se opět vrací do vnitřních hranic kvůli krizi uprchlíků.

NYT poukazuje na to, že Sýrie je „ostudou" Obamovy administrativy, „debaklem takového rozsahu, že maří úspěchy i v domácí politice prezidenta". „Sýrie se stala krvavá hřbitovem amerických snah," konstatoval Cohen s tím, že zlomem byla epizoda s chemickými zbraněmi. „Ta podkopala důvěru v americké slovo, vyvolala dlouhodobý hněv sunnitských spojenců v Perském zálivu, a posílila pozici Asada...a otevřela Putinovi cestu k určení osudu Sýrie," tvrdí autor materiálu.

Je příliš pozdě očekávat jakékoliv změny v politice Obamy vůči Sýrii, míní NYT. Nicméně, USA mohou alespoň zvýšit počet přijatých syrských uprchlíků a nějak zmírnit krizi v Evropě. „Jestliže dovolíme strachu diktovat politice, teroristé vyhrají. A Putin již vyhrál," dodal autor.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)