Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Obama: „Druhá nejsilnější armáda" nepomůže Rusku k vítězství v Sýrii

Obama: „Druhá nejsilnější armáda" nepomůže Rusku k vítězství v Sýrii

Americký prezident Barack Obama označil ruské ozbrojené síly za „druhé nejmocnější na světě", ale ty mu prý v Sýrii k vítězství nepomohou.

Barack Obama, prezident Spojených států
18.únor 2016 - 01:13

Zdůraznil, že „hrstka rebelů" sice není schopna s ruskou armádou soutěžit, přesto dosažení stabilizace situace v Sýrii vojenskými prostředky nemůže uspět, uvedl v pořadu televize FOX 5.

Proto vůdce USA vyzval Moskvu, aby spolupracovaly s USA a pomáhaly Washingtonu sesadit syrského prezidenta Bašára Asada politickými prostředky.

Barack Obama, prezident USA řekl ve vysílání stanice FOX 5:  "Říkal jsem, že Rusko po celou dobu podporovalo Asada. Skutečnost, že Putin nakonec musel poslat své vojáky a svá letadla, stejně jako investovat do vojenské operace ve velkém měřítku, nesvědčí o velké síle, ale o slabosti pozice Asada.
 
Pokud je někdo silný, potom není třeba posílat armádu na podporu svého spojence. Koneckonců, (v tomto případě) mají legitimitu v jejich vlastní zemi, jsou schopni si pomoci sami, a máte dobré vztahy s nimi.
 
Armáda se poslala, když kůň, na kterého vsadili, je neúspěšný. To je to, co se stalo. Řekl jsem, že Rusko se zatáhne do bažiny. A přesně to se bude dít.
 
Pokud si někdo myslí, že se nějakým způsobem ukončí boje, protože Rusko a režim dosáhly nějakého počátečního úspěchu, mohu vám říci, že asi tři čtvrtiny území nejsou pod kontrolou Asadových sil. A v blízké budoucnosti se situace nezmění. Takže ...

NYT: Sýrie se stala ostudou USA a vítězstvím Vladimira Putina 

Mimochodem to říkám bez jakékoliv radosti. Nejedná se o soutěž mezi mnou a Putinem. Otázkou je: jak můžeme zastavit utrpení, stabilizovat region, zastavit masovou emigraci uprchlíků, kteří procházejí hroznými časy, k zastavení násilí, zastavení bombardování škol a nemocnic, stejně jako nevinných civilistů.
 
Jak můžeme zastavit vytvoření útočiště pro Islámský stát? A žádné z událostí, k nimž došlo během několika posledních týdnů, nenaznačují, že mohou být tyto problémy vyřešeny. To je to, co mám na mysli, když mluvím o „bažině".
 
Možná, že si Putin myslí, že může utrácet peníze na stálou okupaci Sýrie ruskými vojsky. Bude to nákladné. To je velmi vážná věc. A když vezmete v úvahu stav ruské ekonomiky, nemusí to být tou nejlepší volbou pro Rusko.
 
Ze strany Ruska by bylo rozumnější spolupracovat se Spojenými státy a dalšími členy mezinárodního společenství a a pokusit se svým zprostředkováním dosáhnout změnu politické moci v jakékoliv formě.
 
John Kerry, ve spolupráci se svým ruským protějškem, dosáhl - alespoň na papíře - zastavení válečných akcí, která by mělo vstoupit v platnost během několika dnů. To otestuje možnost takového kroku.
 
Je to obtížné dosáhnout, protože bylo prolito příliš mnoho krve. A pokud Rusko bude pokračovat stejně jako dříve, náhodně provádět nálety, bylo by spravedlivé říci, že pak neuvidíme žádné kroky v tomto směru ze strany opozice.

Samozřejmě, že ruské ozbrojené síly jsou jedny z nejsilnějších. A je jasné, že hrstka povstalců nemůže soutěžit s vybavením armády druhé světové mocnosti. Ale to neřeší problém stabilizace situace v Sýrii. A jediný způsob, jak to udělat, je dosáhnout politického předání moci v jakékoliv formě."

(kou, prvnizpravy.cz, youtube.com, foto: arch.)