Svátek má: Dana

Politika

Velikost textu:

Oilprice: Válka Saúdů a Íránců by vyhnala ceny ropy do výšin!

Oilprice: Válka Saúdů a Íránců by vyhnala ceny ropy do výšin!

Nízké ceny ropy jsou v důsledku rostoucí produkce, ale hranice mezi přebytkem černého zlata a jeho nedostatkem se mohou velmi snadno zrušit, tvrdí analytik Oilprice James Stafford.

Ilustrační foto
14.leden 2016 - 21:22

Hypotetický vojenský konflikt mezi Saúdskou Arábií a Íránem by mohl přinutit zvýšit cenu ropy na  250 dolarů za barel,
uvedl James Stafford, analytik internetového vydání Oilprice.

To, co se děje mezi Rijádem a Teheránem, Stafford nazývá „nejhorším konfliktem mezi oběma zeměmi za celá desetiletí".

Jejich vztah zhoršil na začátku ledna, poté, co Saúdská Arábie oznámila popravu 47 osob, včetně šíitského kazatele Nimra al- Nimra. To vedlo k nepokojům v Íránu a k útoku na saudské velvyslanectví v hlavním městě. Poté Rijád přerušil diplomatické vztahy s Íránem. Teherán zase zakázala dovoz zboží SA na území Íránu.

Nejzávažnějším aspektem tohoto konfliktu označil Stafford obvinění Teheránu vůči Rijádu za jejich letecký úder na území přiléhající k íránskému velvyslanectví v Jemenu.

Většina zemí Perského zálivu má zájem na deeskalaci konfliktu mezi Saúdy a Íránci. V zemích, jako je Kuvajt a Katar, navázali obchodní vztahy s Íránem, přičemž u obou žije významné množství šíitské populace.

„Saúdové oslovují země v regionu a aktivně se je snaží přesvědčit, aby přerušily veškeré vztahy s Íránem, ale většina zemí Perského zálivu se snaží najít nějaké vzájemné porozumění,
" cituje Stafford diplomata, který mluvil s agenturou Reuters. „Potíž je v tom, že vzájemné porozumění mezi zeměmi tohoto regionu je stále menší."

Podle Stafforda, poslední geopolitické konflikty na Blízkém východě, zejména s účastí zemí - producentů ropy, přispěly k vyšším cenám černého zlata. Nicméně, na pozadí současného konfliktu ceny budou i nadále klesat, protože nasycení trhu s ropou je vážnější faktor, než možné narušení zásobování.

„Ale co se stane, když se aktuální studená válka mezi Saúdskou Arábií a Íránem přejde do „horké "?"
ptá se analytik.

LA Times: Saúdové mají strach a na USA se nemohou spoléhat!

V Saúdské Arábii, existuje mnoho důvodů neustupovat - přinejmenším proto, že království má pocit země „obležené ze všech stran". Hovoříme o celé řadě otázek: Činnost extremistů v zemi, rostoucí vliv Íránu, další rozpory se Spojenými státy. „Jaderná dohoda mezi Íránem a Západem potvrdila Rijádu, že hrozba království zesílila," vysvětluje Stafford.

V případě, že se konfrontace mezi Saúdskou Arábií a Íránem rozvine do přímého vojenského konfliktu, bude to mít katastrofální důsledky pro trh s ropou. V tomto případě bude takové narušení dodávek, které bude mít nepochybně vliv na ceny ropy,
zdůrazňuje analytik.

Cituje názor amerického odborníka - profesora na Univerzitě George Washingtona Hosseina Askariho. „Jestliže dojde mezi Íránem a Saúdskou Arábií k vojenské konfrontaci, ceny ropy by náhle vzrostly do výše 250 dolarů (za barel), ale pak by klesly na 100," řekl. Pokud Rijád a Teherán zaútočí na svá ropná zařízení, bude cena stoupat ještě vyšší, dodal.

Stafford zdůrazňuje, že takový vývoj je možný pouze ve "“vzdálené perspektivě". Nicméně, hranice mezi přebytkovou ropou a jejím nedostatkem je tenčí, než mnozí lidé myslí, dodává varovně.

(kou, prvnizpravy.cz, oilprice.com, foto: arch.)