Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Pentagon by chtěl zákazat ruské lety nad USA v rámci Open skies!

Pentagon by chtěl zákazat ruské lety nad USA v rámci Open skies!

Pro Spojené státy je prý zapojení do mezinárodní smlouvy o Otevřeném nebi nevyhodné, protože se Rusko „dozví o USA mnohem více než naopak".

Ilustrační foto
5.březen 2016 - 01:11

Tvrdí to šéf podvýboru Sněmovny reprezentantů ve věcech taktického letectva a americké armády Mike Turner.

Studená válka mezi USA a Ruskem se prohlubuje.


Pentagon se obává údajné možnosti vypuštění ruských bezpilotních letadel nad území Spojených států, uvádí portál Defense News. Oficiální informace o ruských plánech na zahájení letů dronů ale přitom Spojené státy neobdržely.

Podle portálu, velení americké armády již dříve obdrželo informaci, že Rusko má údajně v úmyslu využít své drony k letům nad Spojenými státy jako součást mezinárodní smlouvy Open Skies, která vstoupila v platnost dne 2. ledna 2002.

„To, co by bylo možné uvidět, je množství dat, a vše, co nyní umožňuje zpracování údajů, podle mého názoru dává Rusku možnost získat neuvěřitelné množství základních informací o strategicky důležitých infrastrukturách, základnách, přístavech, jakýchkoliv zařízení. Takže z mého pohledu to vám dává významnou výhodu Ruské federaci," cituje zpravodajský portál šéfa zpravodajství amerického ministerstva generála Vincenta Stewarta.

Stewart řekl, že „by byl rád, kdyby se lety Ruska zrušily". Připomínky Stewarta o 'vznikajících hrozbách´ přicházejí dny poté, co USA a Rusko oznámily dohodu o částečném příměří v Sýrii a uprostřed pokračující ostražitosti armády vůči Moskvě, protože anektovala Krym před dvěma lety, připomíná portál.

Před uzavřeným zasedáním, Stewart namaloval obraz Ruska, jehož „lstivá armáda“ se modernizuje, vedená prezidentem, jehož pozice je prozatím v bezpečí navzdory nejisté domácí ekonomice. Spolupráce Ruska v Sýrii je prý částečným rozptýlením nad jeho činnosti proti Ukrajině a v rámci "velkého plánu" vyhrát nespecifikované ústupky ze strany mezinárodního společenství v konfliktu na Ukrajině, tvrdil Stewart.

Smlouva Otevřené nebe má zajistit důvěru a transparentnost zúčastněných zemí tím, že lze získat informace o vojenských silách a činnosti smluvních partnerů viz:
Ukrajina, USA a Francie budou patrolovat nad Ruskem

Podle šéfa podvýboru Sněmovny reprezentantů pro záležitosti amerických taktických vzdušných a pozemních sil Mike Turnera, se může ukázat, že pro Spojené státy je účast na smlouvě, na níž se podílí 34 zemí, více než nevýhodná, protože se Rusko „dozví o USA je mnohem více než naopak" uvedl portál

Rusko 22 února poskytlo své technické údaje Tupoleva Tu-154 letadel s digitálním elektronicko-optické senzory Konzultativní komisi Otevřeného nebe, ve Vídni založené organizace pověřená usnadnit provádění smlouvy.
Zahájila se certifikační doba po dobu nejméně 120 dní, v níž všechny strany, včetně Spojených států, budou mít příležitost k přezkoumání technických údajů Ruska, včetně ukázky fungování senzorů v akci, a zajistit, že Rusko je plně v souladu s požadavky Smlouvy, uvedl portál.

(kou, prvnizpravy.cz, defencenews.com, foto. arch.)