Svátek má: Liliana

Politika

Velikost textu:

Poláci: Máme milion uprchlíků z Ukrajiny! Ukrajinci: Ani náhodou!

Poláci: Máme milion uprchlíků z Ukrajiny! Ukrajinci: Ani náhodou!

Polské úřady tvrdí, že jejich země přijala asi jeden milion uprchlíků z Ukrajiny, zatímco ukrajinská strana trvá na tom, že většina z nich jsou ekonomičtí přistěhovalci a gastarbeitři, píše Deutsche Welle.

Ilustrační foto
4.březen 2016 - 01:12

Varšava a Kyjev nemohou shodnout na postavení Ukrajinců na polském území. Jedna strana se domnívá, že jde o uprchlíci, jiní trvají na tom, že občané Ukrajiny přijeli do Polska za prací, uvedly Deutsche Welle. Spor má mít odpad na otázku, zda bude či nebude Polsko přijímat uprchlíky z Blízkého východu.

Zatímco polská premiérka Beata Szydlowá tvrdí, že tento stát přijal asi milion ukrajinských uprchlíků, ukrajinský velvyslanec Andrij Deščica říká, že Ukrajinci přijíždějí na polské území jako migrující pracovníci.

Varšava v posledním roce „vydala ukrajinským hostujícím pracovníkům", více než 900 tisíc víz, což premiérku Polska vedlo k prohlášení, že země „přijala milion ukrajinských uprchlíků".

„Podle oficiálních statistik, od začátku konfliktu na Ukrajině postavení uprchlíka (v Polsku) získali jen čtyři z 5,328 ukrajinských občanů, kteří podali žádost o azyl. Všichni ostatní jsou ekonomickými migranty," cituje DW ukrajinského velvyslance.

Polský novinář: Vláda 500 tisíckrát zveličila údaje o uprchlících!

Současně zástupce Unie Ukrajinců v Polsku Miroslav Čech uvedl, že 70% Ukrajinců přišlo do sousední země na západě Ukrajiny za výdělkem. Takže je nelze označit za uprchlíky.

DW dává příklad jedné z obyvatel Ternopil, která již obdržela 20 povolení k práci v Polsku, kde pracuje jako uklízečka, protože najít si práci na Ukrajině je těžké. Vedoucí Centra pro studium migrace, univerzity ve Varšavě Maciej Duschik praví, že asi půl milionu občanů Ukrajiny, kteří se nachází na polském území, vykonávající nízce kvalifikovanou práci, a to zejména ve stavebnictví nebo zemědělství.

Zástupci ukrajinské strany obvinili Poláky, že zneužívají problém migrace s Ukrajinou pro své vlastní účely, aby nemuseli přijímat uprchlíky z Blízkého východu. Polští opoziční politici vesměs tvrdí, že Varšava se snaží zfalšovat údaje, aby „demonstrovala hrozbu z Východu", napsaly DW.

(kou, prvnizpravy.cz, dw.com, foto: arch.)