Svátek má: Květoslava

Politika

Velikost textu:

Politico: NATO na pokraji konfliktu s Ruskem kvůli Turecku

Politico: NATO na pokraji konfliktu s Ruskem kvůli Turecku

Turecko je ve válce s Kurdy a nezákonně umísťuje vojáky v Iráku, tím jen Ankara pomáhá  bojovníkům IS a frustruje západními partnery, uvedly Politico.

Erdogan žene NATO do konfliktu s Ruskem
2.leden 2016 - 01:13

Ale výbušnost těchto kroků bledne ve srovnání s rozhodnutím Turecka sestřelit ruský Su-24.

Turecko v roce 2016 pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zůstává jednou z největších výzev pro Evropu, bojující s migrační krizi, i pro všechny hráče na Středním východě, bojující proti Islámskému státu, píše publicista Michaela Goldfarb pro Politico.

Novinář konstatuje, že v minulém roce asi 800 tisíc lidí přišlo do EU přes Turecko. V listopadu se vedoucí představitelé EU dohodli vyčlenit tři miliardy eur Ankaře, aby vyřešila tok uprchlíků ze Sýrie – ze země, v níž jsou militanti IS aktivní.

Ve stejné době Erdogana vláda pokračovala ve své vojenské kampani proti tureckým Kurdům, v prosinci armáda oblehla velká města v „srdci Kurdistánu" na jihovýchodě Turecka, pod záminkou rebelské Kurdské strany pracujících (PKK).

„Vládní taktika se ale velmi podobá masovým represím," poukazuje Goldfarb. Vládními vojsky bylo například obklíčeno město Cizre se sto tisíci obyvateli. Ti se museli více než deset dnů skrývat před vládním ostřelováním. „Vypadá to jako válka, kterou vláda vyhlásila lidem z Cizre," uvedla BBC slova místního policisty, skrývajícího se s 26 krajany v jednom z bytů v centru města.

Příhraniční město Cizre stojí na břehu Tigris, na druhé straně mostu přes řeku je vidět Sýrie. Blízkost k centru konfliktu vyvolává pozornost, a podle novináře vysvětluje obavy západních vůdců z nepřiměřenosti války turecké vlády proti Kurdům. A to nemluvě o kritice Ankary, týkající se porušování lidských práv.

„Jestli je boj s IS - bojem naší generace (jak řekl britský premiér David Cameron), tak proč by naši vůdci měli tolerovat tureckou vládu, která vede válku proti lidem, kteří úspěšně na zemi bojují proti militantům Islámského státu?“ je zmaten Goldfarb.

Západní protiteroristická koalice nebyla schopna rozvíjet úspěch Kurdů, kteří zadrželi průlom radikálů IS na ropná pole v Iráku, z velké části kvůli Erdoganově válce s PKK, tvrdí analytik. Akce turecké vlády zabránily syrským a tureckým Kurdům navázat kontakt a představit tak jednotnou frontu proti islamistům.

Navíc turecký prezident nedávno nařídil svým vojákům vstoupit do Iráku bez pozvání iráckými orgány, kvůli čemuž Barack Obama veřejně vyzval Ankaru k „uvolnění napětí," ale jeho slova nebyla vyslyšena, pokračoval komentátor.

NATO podpořilo Turecko, jde o vyhlášení války Rusku?

Ale všechno výše uvedené bledne ve srovnání s rozhodnutím Ankary sestřelit ruský bombardér Su-24 bombardér, poukázal analytik.

„Jestli dojde k novému incidentu - a vzhledem k tomu jak plný je vzdušný prostor na hranici Sýrie a Turecka, nelze takovou možnost vyloučit - a Rusko se rozhodne reagovat a Ankaře sestřelí její letadlo, co se stane? Turecko je členem NATO, a v reakci na Moskvu Aliance bude muset uplatnit článek 5. Listiny „kolektivní obrany". Půjde NATO v takovém případě do války s Ruskem?" klade otázku analytik, a upozorňuje, že pro většinu z vůdců západní vojenské aliance zůstává tato otázka nezodpovězena.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.eu, foto: arch.)