Svátek má: Květoslava

Politika

Velikost textu:

Politico: USA by neměly stát na straně Saúdské Arábie!

Politico: USA by neměly stát na straně Saúdské Arábie!

Stavět se na jednu strany v konfliktu dvou hlavních muslimských zemí by bylo nebezpečné, přičemž nejlogičtější spojencem Washingtonu je Teherán, tvrdí překvapivě americký novinář Stephen Kinzer.

Protesty proti popravě Al-Nimra
6.leden 2016 - 22:02

V případě, že Spojené státy americké budou v konfliktu Rijádu a Teheránu na straně Saúdské Arábie, bude to katastrofa, napsal v článku pro Politico reportér Stephen Kinzer.

„Je obecně příliš nebezpečné stavět se na jednu stranu ve válce mezi hlavními šíitskými a sunnitskými  státy. Naše zájmy jsou ale více v souladu s zájmy Teheránu," uvedl.

Podle jeho názoru je rozhodnutí Saúdské Arábie k vyvolání této krize způsobeno i snahou Rijádu, donutit Washington, aby si vybral mezi dvěma stranami.

Saúdové jsou dlouholetí spojenci USA, a historicky odůvodněná by byla jejich podpora, ale pokud se „podíváme do budoucnosti“, tak je Írán nejlogičtějším partnerem, poznamenal novinář.

„Důvody jsou jednoduché: bezpečnostní zájmy Íránu jsou nám blíže, než zájmy Saúdské Arábie v této oblasti," zdůraznil Kinzer. Abyste se stali partnerem Spojených států, musí země splnit dvě podmínky: její zájmy by se měly shodovat se zájmy Washingtonu a její společnost by se měla podobat americké. Podle Kinzera Írán naplňuje tyto požadavky.

Především Spojené státy a Írán sdílejí společnou nenávist vůči sunnitským teroristickým skupinám. Kromě toho je Írán úzce spjat se šíitským obyvatelstvem v Sýrii, Afghánistánu, Libyi, Libanonu, Iráku, Bahrainu, a mohl mít vliv jako nikdo jiný. Pokud bude Írán zapojen do procesu zajištění bezpečnosti v regionu, zájem Teheránu na udržení stability se zvýší, částečně proto, že zvýší i svůj vliv na Blízkém východě.

Kromě toho, v Íránu, podle Kinzera, žije mnohem větší počet sekulární společnosti, než v Saúdské Arábii, kde převládá náboženství ve veřejném životě. Íránské ženy jsou velmi energické a jsou zapojeny do podnikání, ale bez povolení saúdských mužů nemohou ženy ani řídit auto nebo cestovat, přidává Kinzer další příklad.

Připomíná, že útoky z 11. září 2001 na Dvojčata byly naplánovány a provedeny většinou lidí pocházejících ze Saúdské Arábie. Teherán byl, jak zdůraznil, jediným hlavním městem muslimského světa, v němž se lidé spontánně sešli a bděli s rozsvícenými svíčkami na památku obětí teroristických útoků.

Kinzer konstatuje, že tyto dvě země byly nepřátelské vůči Spojeným státům velmi dlouhou dobu, ale pokud zatímco Teherán se tím netajil, Rijád to udělal tajně, předstíral, že je přítelem Washingtonu.

„Američané pochopili, že Saúdská Arábie je represivní stát na velmi vysokém stupni. A co hůř, je hlavním sponzorem Islámského státu, Al-Káidy a Talibanu," sdělil reportér.

Západ na straně Saúdské Arábie proti Íránu: Tyran, ale náš tyran

Nicméně je příliš těžké se náhle odvrátit od svého dlouholetého spojence, a také to za to nestojí, pokračuje Kinzer. Saúdská Arábie je „jedním z klíčů k nové budoucnosti na Blízkém východě" a Washington bude muset spolupracovat s Rijádem, pokud chce být schopen „otočit klíčem".

Nicméně, hlavním cílem americké diplomacie by měla být snaha o dosažení alespoň minimálního porozumění mezi Rijádem a Teheránem - z pohledu Kinzera právě v tom spočívají předpoklady pro klidný život na Blízkém východě.

V sobotu saúdské ministerstvo vnitra oznámilo popravu 47 osob, včetně šíitského kazatele Nimra Nimra. Jeho poprava vyvolal rozhořčení šíitských politických a náboženských vůdců a vyústila v masové protesty, které vedly k rozervání diplomatických vztahů mezi Rijádem a Teheránem.

Přerušení diplomatických vztahů s Íránem a Súdánu rovněž oznámil, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Sudán.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.eu, foto: arch.)