Svátek má: Nina

Politika

Velikost textu:

Politolog se směje Jaceňukovi: Ve Varšavě pláče reformátor!

Politolog se směje Jaceňukovi: Ve Varšavě pláče reformátor!

Nedávno předseda vlády Ukrajiny Arsenij Jaceňuk řekl, že při zavádění evropské integrace Ukrajiny se musí brát příklad z Polska. Podle něj ovšem Ukrajina provedla za 22 měsíců stejné komplexní reformy, jako Polsko za 14 let.

Arsenij Jaceňuk, ukrajinský premiér
5.leden 2016 - 18:01

Ukrajinský politolog Konstantin Bondarenko se právě pozastavil nad slovy premiéra Jaceňuka, že Ukrajina za 22 měsíců provedla reformy, které Polsku trvaly více než 14 let. A vysloveně se mu vysmál.

„Co je evropská integrace pro Ukrajinu? Jak vzor přijmout? Nejlepším příkladem je, samozřejmě,  sousední a bratrské Polsko.  14 let provádělo Polsko složité reformy. Platí stejná reformy, jak jsme strávil posledních 22 měsíců V důsledku těchto reforem, Polsko se stalo členem Evropské unie, a to jednou z vyspělých ekonomik Evropské unie. Toto je naše cesta a tudy půjdeme," řekl Jaceňuk.

Západní politik: V Evropě mají Ukrajiny plné zuby!

Bondarenko na pozadí tohoto prohlášení připomněl bývalého místopředsedu vlády a ministra financí Polska Leszka Balcerowicze, který byl jedním z organizátorů „šokové terapie" v zemi.

„A někde ve Varšavě s hanbou a závistí pláče nešťastný Balcerowicz !!!" napsal Bondarenko na své stránce na Facebooku.

Ukrajina se pod vedení premiéra Jaceňuka a prezidenta Porošenka propadla prakticky ve všech ekonomických a sociálních ukazatelech.
Zažívá hyperinflaci, pokles mezd, růst nezaměstnanosti, růst cen energií a vytápění pro obyvatelstvo a ve své podstatě žije z půjček mezinárodních institucí. V současné době je v defaultu, neboť není schopna splácet Rusku dluh ve výši tří miliard dolarů. Západ naopak ztrácí trpělivost, protože vládnoucí moc není schopna prosadit mnohé reformy, zejména v justici.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: