Svátek má: Květoslava

Politika

Velikost textu:

Polsko chce armádu NATO na cizí účet!

Polsko chce armádu NATO na cizí účet!

Hlasitá prohlášení Varšavy o vážném nebezpečí z Ruska nejsou ničím podložena. Ve skutečnosti se Polsko snaží umístit jednotky NATO na svém území na cizí účet, píše The National Interest.

Ilustrační foto
8.leden 2016 - 01:12

Polsko se snaží umístit jednotky NATO na svém území s tvrzením o „ruské hrozbě", zatímco jiné evropské země nevnímají Rusko jako sílu, která ohrožuje jejich existenci, poukazuje vedoucí pracovník v Cato institutu, bývalý zvláštní asistent prezidenta Ronalda Reagana Doug Bendou v článku pro The National Interest.

Jako hostitelská země summitu NATO v roce 2016 dalo Polsko jasně najevo, že jeho hlavním cílem v příštích několika měsících bude tlak na členy Aliance, aby poskytli vojenskou pomoc. Jak bylo oznámeno polskou vládou, světoví lídři se sejdou letos v červenci ve Varšavě diskutovat o tom, jak se „nejefektivněji vypořádat s hrozbami", z nichž hlavní je „agresivní Rusko". Nyní polské orgány požadují umístění vojsk NATO na svém území, a dokonce se snaží uzavřít dohodu se Spojeným královstvím. Na oplátku Poláci slibují přispět k „omezení přílivu přistěhovalců do Británie", napsal Doug Bendou.

Mezitím většina členských NATO v Evropě ohlašuje snižování vojenských rozpočtů. Nikdo nemůže vážně očekávat, že Dánsko, Itálie a Španělsko zajistí stálou přítomnost vojsk Aliance v Polsku. Německo také veřejně odmítlo tuto myšlenku, stejně jako Řecko a Chorvatsko. Pouze Velká Británie a Francie jsou skutečnými kandidáty, ale obě jen neochotně zastavily snížení vojenských rozpočtů. Zbývají pouze Spojené státy, které se Polsko pokusí přesvědčit „i nadále hájit kontinent, který nevidí velkou potřebu pro sebeobranu", uvedl analytik.

Polsko chce umístit jaderné zbraně na svém území

Evropští členové NATO - s výjimkou Estonska, Řecka (proti Turecku) a Polska (poprvé v historii) – nevykládají ani dvě procenta HDP, ačkoliv se členové Aliance zavázali k těmto vojenským výdajům.

„Dokonce i dvě procenta nejsou moc, jestli věříte, že vaše země čelí existenční hrozbě ze strany autoritářské, agresivní síly. Přesto se Polsko cítí zranitelné na východní hranici NATO a hlasitě vyjadřuje znepokojení nad „ruskou hrozbou". Nechtěje samo investovat vlastní prostředky (Polsko)  požaduje, aby ostatní členové NATO prokázali splnění povinnosti týkající se ochrany," poukazuje autor.

Samozřejmě, že „ruská hrozba" není tak velká, jak Polsko přesvědčuje druhé. I přes obavy z Varšavy o „střední a východní Evropu" kvůli Rusku, žádná reálná hrozba nebyla a nikdo si nemůže ani představit „oživenou Rudou armádu, která je poslána do Černé Hory“. Dokonce i Polsko je v bezpečí, věří americký politolog.

Podle autora, nastal čas, aby Evropa samostatně zajistila vlastní bezpečnost, spíše, než aby se spoléhala na Spojené státy a americké daňové poplatníky. Potřebnost NATO, v níž byly hlavní Spojené státy, zmizela před několika lety. Nyní nadešel čas pro jakoukoliv jinou vojenskou alianci, která by rovněž nutila Evropu investovat do její vlastní bezpečnosti podobně, jak dosud investovaly USA.

„Polsko chce uzavřít dohodu, aby měla jednotky NATO na svém území. Washington musí demonstrovat, že bez ohledu na to, co chtějí ostatní země, se Američané na tom podílet nebudou,“ zdůraznil Bendou.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)