Svátek má: Leona

Politika

Velikost textu:

Polsko po „Bruselu“ odmítá Merkelové plán na uprchlické kvóty

Polsko po „Bruselu“ odmítá Merkelové plán na uprchlické kvóty

Varšava nedodrží závazek předchozí vlády, která souhlasila s uprchlickými kvótami. Skupina států, které nesouhlasí s plánem Angely Merkelové roste.

Beata Szydlo, polská premiérka
25.březen 2016 - 01:13

Že mnozí voliči pravicově nacionalistické polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) nechtějí "cizí" infiltraci do své země, je známé, píše německý Die Welt.

Polská premiérka Beata Szydlo nyní po teroristických útocích v Bruselu nechce splnit závazek předchozí vlády, přijmout uprchlíky. Nevidí "žádný prostor, pro to, aby uprchlíci přicházeli do Polska," uvedla polská premiérka v televizním vysílání Superstacja.

Její prohlášení není překvapující, ale přesto je to důležité. Teroristické útoky v Bruselu s 31 mrtvými a mnoha zraněnými by měly zaktivizovat populistické strany z leva i prava všude v Evropě. Bezprostředně po útocích byl jejich hlas silně slyšet. Vyzývají k přísnějším hraničním kontrolám a ke změnám uprchlické politiky.

V Evropské unii existují velké obavy z dalšího vývoje bezpečnostní situace. Komisař EU Dimitris Avramopoulos upozornil, že se nesmí zaměňovat problematika migrace a bezpečnosti. Evropská unie je na "vrcholu dvou krizí, bezpečnosti a migrace, a to i v případě, že se v čase překrývají, neměly by se míchat," řekl.

"Ti, kteří dorazili na naše pobřeží, prchají před tím samým děsem, který zasáhl nás, tady v srdci Evropy," dodal eurokomisař.

Evropská unie se "potácí" nejvíce od svého vzniku. Problémem je vysoká migrace, Evropa může utrpět značné finační škody, jestliže nutná kontrola na hranicích bude pokračovat do nekonečna.

Kaczynski: Migranti jsou paraziti a parazity přinášejí

Realitou je nedodržování závěrů bruselského summitu

Minulý týden se vrcholní představitelé států a vlád dohodli na bruselském summitu o uprchlících na společné strategii. Společným cílem bylo zastavení přílivu uprchlíků díky hraničním kontrolám v Evropě a k tomu měla přispět i dohoda s Tureckem, které má přebírat z Řecka zpět uprchlíky.

Polsko se připojilo k dalším východoevropským zemím, které nechtějí jít  nad rámec evropské solidarity. Maďarsko a Slovensko již uvedly, že nejsou ochotny přijmout další uprchlíky. Obávají se především o "cizí" infiltraci jejich společnosti kvůli přílivu muslimů. Teroristické útoky z Bruselu jim mohou dát za zadostiučinění.

Čím více zemí bude mít námitky proti přijetí uprchlíků, tím vyšší zatížení budou muset nést zbývající státy. To zahrnuje především Německo.

(rp,prvnizpravy.cz,diewelt,foto:arch.)