Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

Polský prezident uklidňuje Evropu: Nechceme opustit EU!

Polský prezident uklidňuje Evropu: Nechceme opustit EU!

Polsko, bez ohledu na to, kdo v něm vládne, je pozitivní součástí evropské jednoty, tvrdí prezident Polska Andrzej Duda.

Andrzej Duda, polský prezident
19.leden 2016 - 21:21

Poláci očekávají respekt od Evropy a vystoupení  z Evropské unie není v zájmu Varšavy, řekl na tiskové konferenci v Bruselu polský prezident Andrzej Duda., informovala o to internetová stránka Evropské komise.

„My, Poláci, očekáváme respekt Evropy ... Samozřejmě, musí být respekt přítomen na obou stranách," řekl Duda a dodal, že „vystoupení z EU není v zájmu Polska."

„Vždy jsme považovali za členy evropské civilizace, a byla provedena obrovská chyby, když  bylo Polsko prodáno sovětské zóně vlivu na konci druhé světové války," uvedl Duda.

Die Presse: Kaczyńského vláda chce v Polsku zavést autokracii

„Polsko, bez ohledu na to, kdo v ní vládne, je stoupencem evropské jednoty," dodal. Duda také vyzval „politiky v Polsku a Evropě", neodvolávat se na informace „ médií, které nejsou založené na  realitě."

Polsko se dostalo do klinče se Evropskou unií poté, co nová konzervativní, pravicová vláda Práva a spravedlnosti změnila mediální zákony (které bleskově podepsal i prezident Duda) a změny v Ústavním soudu. Moc je nyní v rukou jediné strany a změny dostávají například veřejnoprávní média pod kontrolu kabinetu, stejně tak Ústavní soud. Podle mínění členů EU tím Polsko zjevně porušilo základní evropské hodnoty. Tisk pak hodnotil novou povolební politickou moc v Polsku jako výrazný „odklon od Bruselu a příklon k Washingtonu“.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)