Svátek má: Viktor

Politika

Velikost textu:

Porošenko: Ukrajinci přežili útok Ruska!

Porošenko: Ukrajinci přežili útok Ruska!

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko prohlásil, že Ukrajinci mají právo na velmi vysoké sebevědomí, protože odolali útoku Ruska, které utrácí za armádu 20krát více peněz, než si může dovolit Ukrajina.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
24.srpen 2016 - 01:12

Uvedl to během předávání státních vyznamenání vynikajícím Ukrajincům u příležitosti 25. výročí ukrajinské nezávislosti, uvedlo vydání „Rosbaltu".

„Pokaždé na konci léta si budeme připomínat v srpnu události roku 1991. Ale obecně máme tendenci zapomínat, že jen pár dní po vyhlášení zákona nezávislosti v Kyjevě okamžitě spěchala ruská delegace na Krym a Donbas. Myslím, že to všem není ani známo. Proto, drazí, máme solidní právo na velmi vysokou sebeúctu. Naše země přežila útok nepřátelské síly, která se rozprostírá na šestině souše, a která se výdaje na armádu 20krát vyšší, než si můžeme dovolit," prohlásil Porošenko.

Porošenko: Dáváme Rusku „údery do zubů"!

Uvedl, že Ukrajina sice získala nezávislost před 25 lety „Ale, bohužel, jsme se poté neodvážili nekompromisně rozejít s minulostí“.

„Zamotali jsme se do mnohasměrných vektorů. Lídři se vždy snažili sedět na dvou židlích, motali se mezi, moskvofilstvím, paternalismem, socialismem, pevně v myslích uhnízděných a visícím jako závaží na nohách ukrajinského lidu. Proto jsme nemohli držet krok s našimi sousedy ze střední Evropy z bývalého sovětského tábora, které, aniž by byly zatíženy takovým dědictvím, jako je to naše, se rychle rozvíjely a jsou nyní členy EU,“ řekl Porošenko s tím, že se ale Ukrajině „podařilo překonat „poušť ne za 40 let, ale pouze za 25, vlastně méně než za 23 let“ s narážkou na Majdan.

(kou, prvnizpravy.cz, rosbalt.ru, foto: arch.)