Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

Premiér Sobotka sám sebe označil za neúspěšného, zaznělo z Hradu

Premiér Sobotka sám sebe označil za neúspěšného, zaznělo z Hradu

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro Deník, který v plném znění uveřenily webové stránky Pražského hradu, vrátil k volbám v roce 2013, kdy se současný premiér Bohuslav Sobotka chvástal, že ČSSD získá ve volbách třicet pět procent a že každé číslo, které by nezačínalo trojkou, by bylo neúspěchem.

Říkáte, že tohle o mně napsala Večerní Praha?
1.únor 2016 - 01:03

"Považuji se za levicového politika a svojí dosavadní politickou praxí jsem dokázal stranu, kterou dnes Bohuslav Sobotka spíše ničí, vytáhnout ze sedmi na třicet dva procent, takže odmítám kritiku od neúspěšných politiků a přijímám ji od těch úspěšných. Samozřejmě uvítám podporu od jakékoliv parlamentní politické strany, ale uvědomte si, že pouze tři procenta občanů jsou organizována v politických stranách, takže každý, kdo chce kandidovat na prezidenta, a tím ještě neříkám, že se budu o druhé zvolení ucházet, se musí soustřeďovat především na těchto devadesát sedm procent lidí," odpověděla hlava státu na jednu z celkových pětatřiceti otázek, které dostal a byly zveřejněny.

Na otázky, proč  podle prezidenta  Bohuslav Sobotka ničí sociální demokracii a proč  Bohuslav Sobotka není podle hlavy státu úspěšným premiérem, Miloš Zeman odpověděl ...

"Nejdříve se musíme dohodnout na kritériích úspěšnosti. U každého politika jím jsou volby. Bohuslav Sobotka před posledními sněmovními volbami prohlašoval, že sociální demokracie získá třicet pět procent a že každé číslo, které by nezačínalo trojkou, by bylo neúspěchem. To jsou jeho slova, takže on sám sebe vlastně definoval jako neúspěšného politika, neboť dosažený výsledek byl dvacet procent. Mě to velmi, velmi bolí, protože když osm let budujete se svým týmem politickou stranu, tak je Vám líto, když ta strana postupně klesá a ztrácí vliv," měl Miloš Zeman jasno.

Někdy mě za ty bonmoty lidé proklínají, tak Vám řeknu jeden ...
 

Na dotaz, zda by bylo v roce 2013 dosažení třiceti pěti procent pro ČSSD reálné po nástupu Andreje Babiše i kdyby byli  v čele ČSSD například Michal Hašek, Milan Chovanec nebo Zdeněk Škromach, Miloš Zeman řekl ...

"Ale to, že Andrej Babiš a jeho hnutí kandiduje, věděl Bohuslav Sobotka dávno předem, a přesto mluvil o třiceti pěti procentech. Politik se nemá nechávat překvapovat. Já miluji analytiky, kteří vždycky říkají, že jsou v šoku. V tom případě to nejsou analytici. Věřím, že mnozí lidé byli po osmnácti procentech Andreje Babiše v šoku a chyba byla právě to, že na takový výsledek nebyli připraveni," prohlásil Miloš Zeman.

Za Bohuslava Sobotku se pro Českou televizi vyjádřil  vládní mluvčí, který prohlásil, že  tyto výpady nebude předseda vlády komentovat.

Připomeňme si, co se  stalo právě v říjnu 2013 po volbách, kdy některé politiky ČSSD  přijal v Lánech právě prezident Zeman a poté  se část straníků ve vedení ČSSD pokusila Sobotku sesadit z jeho funkce předsedy. Utajovanou lánskou schůzku s prezidentem nakonec mediím prozradil ten, který udržení v tajnosti  zámecké jednání  v Lánech všem ostatním navrhl, pozdější místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)