Svátek má: Julie

Politika

Velikost textu:

Proč se nenaplní sen Erdogana o bývalé velikosti Osmanské říše

Proč se nenaplní sen Erdogana o bývalé velikosti Osmanské říše

V domácí politice Turecko potlačuje média a justici, navíc se potýká s kurdským problémem, a vně má potíže ve vztazích s Ruskem a Evropskou unií, uvedl bývalý velvyslanec EU v Turecku Marc Pierini.

Erdoganův nesplnitelný sen
19.prosinec 2015 - 01:11

Turecko sní o velikosti Osmanské říše, ale řada problému z něj činí nesplnitelný sen, tvrdí francouzský diplomat a bývalý velvyslanec EU v Turecku Marc Pierini v článku pro The National Interest.

Zdá se, že je nyní Turecko ve výhodné pozici. Země se řídí mocný a bezkonkurenční prezident Recep Tayyip Erdoğan, pro které loni v srpnu ve volbách hlasovala více než polovina voličů. Navíc, se poprvé v tomto roce v Turecku konal summit G20, a zdá se, že po vyřešení problému uprchlíků se může otevřít nová éru ve vztazích se zeměmi Evropské unie, uvedl diplomat.

„Je to ideální politika? Ne úplně. Ve skutečnosti země čelí problémům na několika frontách. V domácí politice vedení (Erdoganovo) potlačuje média, soudnictví, a stále více vlastní kurdské obyvatelstvo. Vnější vztahy Ankary se Západem jsou i nadále napjaté, středovýchodní politika selhává a země je zavlečena do silného, osobního, a možná dlouhotrvajícího konfliktu s Ruskem," poukazuje Pierini.

Německá média: EU jde na špinavou dohodu s Tureckem

Diplomat připomněl, že Turecko má nyní komplikované vztahy s Egyptem, Libyí a Sýrií, a země  zažívá napětí s Íránem, Izraelem a Irákem. Navíc Kurdové v Sýrii a Iráku mají podporu Ruska a Západu v boji proti Islámskému státu. Vrátila se tedy hrozba vytvoření nezávislého Kurdistánu na jižní hranici Turecka..

V této souvislosti se staly dvě věci, které změnily situaci pro Turecko k horšímu, poznamenává Pierini.

První z nich je ruská operace v Sýrii, která zabránila Turecku svrhnout Asada a vytvořit bezletovou zóny nad severní Sýrií, která měla oficiálně chránit Syřany, ale ve skutečnosti zabránit územní expanzi Kurdů. Navíc v diskusi týkajících se dohody o Sýrii nyní dominuje Rusko a Írán, a Turecko se bude muset přizpůsobit nové realitě.

Druhou událostí, v rozporu s plánů Ankary, byly útoky v Paříži 13. listopadu. To vedlo k novému rozhodnutí o vojenských operací nejen Francie, ale také Velké Británie a Německa, které nyní vyvíjejí tlak na Turecko, aby se stalo aktivním členem koalice proti IS a aby vyvinulo větší úsilí k uzavření části syrské hranice, stále ještě pod kontrolou teroristů.  

A do toho vstoupil problém se sestřelením ruského bombardéru Su-24 a prudké zhoršení vztahů s Ruskem.

Dříve Erdogan podpořil návrat k bývalé velikosti Osmanské říše, ale tento sen narazí na aktuální situaci s IS, sporem s Ruskem, stejně jako na kurdský problém.

V roce 2016, bude Turecko i nadále obtížným partnerem Západu, lavírujícím mezi NATO, Evropskou unií  a jeho nacionalistickými sklony a nedostupným snem o velikosti. Další zhoršení právního státu v zemi, stejně jako zvýšená nepřátelské tendence na jihovýchodě země, kde žijí Kurdové žijí, by mohlo dále odcizit Turecko od EU v nejnevhodnější dobu, uzavřel Pierini.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)