Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

Proti Rusku: USA chtějí mít za každou cenu Ukrajinu v EU!

Proti Rusku: USA chtějí mít za každou cenu Ukrajinu v EU!

Překvapivé jednání Evropské komise o možnosti zrušení víz pro občany Ukrajiny a Gruzie ke vstupu do EU je „geopolitickým šachovým tahem Spojených států", aby se tyto země od Ruska izolovaly .

Ilustrační foto
13.prosinec 2015 - 01:13

Washington se snaží za každou cenu nepřipustit, aby Rusko a Ukrajina obnovily svůj vztah, píše německé vydání Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Jedním z těchto projevů je možné zavedení bezvízového režimu pro Ukrajinu s EU, i přes nedostatek reforem a korupci kyjevských orgánů.

Autor článku poznamenal, zasedání EK, které je naplánováno na 15. prosince, bude diskutovat o možném zrušení víz pro občany Ukrajiny a Gruzie, a je „geopolitickým šachovým tahem americké vlády", zaměřené na podkopávání vztahů obou zemí s Ruskem a spolu s dohodou o volném obchodu (má platit od 1. ledna 2016 navzdory protestům Ruska) má znemožnit Rusům tento trh.

„Ukrajina by měla vstoupit do EU za každou cenu, aby se izolovala od Ruska. Právě s tímto cílem dal Washington pokyn MMF přizpůsobit svá pravidla a zachránit zkrachovalý stát, a to navzdory skutečnosti, že Kyjev není schopen platit své dluhy Moskvě," tvrdí autor v DWN.

Zdivočilost Ukrajinců uvádí Evropany v znechucený úžas

Je třeba poznamenat, že případné přání Evropské komise na zrušení víz pro Ukrajinu a Gruzii je „podivné", protože jen před několika měsíci Německo prohlásilo, že Kyjev neučinil žádný pokrok v boji proti korupci, a někteří ukrajinští politici dokonce požadovali rezignaci předsedy vlády Arsenije Jaceňuka v souvislosti s korupčními skandály.

Očekává se, že Evropská komise 15. prosince předloží zprávu o provádění Kyjevem programu na uvolnění vízového režimu s EU. Pro zavedení bezvízového režimu s EU musela být Nejvyšší radou přijata řada návrhů zákonů, nicméně nebyly přijaty všechny zákony, a v části z nich jsou změny, takže nyní vyžadují přezkoumání ze strany EK.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)