Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

Průzkum: Rusko se chvěje, při vzpomínce na Jelcinův chaos

Průzkum: Rusko se chvěje, při vzpomínce na Jelcinův chaos

Průzkum VTsIOM zveřejnil data o postoji Rusů k politice prvního prezidenta Borise Jelcina. Je skutečností, že v průběhu času se poměr občanů Ruska k Borisu Jelcinovi pomalu, ale stále zhoršuje.

Boris Jelcin, první prezident Ruské federace
31.leden 2016 - 01:03

Přičemž se postava prvního ruského prezidenta stává historií, a stále více mladých lidí nemá co říci ani o době Jelcinovy vlády, ani o devadesátých letech, komentuje průzkum ruský portál politonline.ru.

Názor, že Jelcin uvrhl zemi do krize, převažuje u mužů (55%) a důchodců (62%), méně často u žen (46%) a mladých lidí (32%). Zároveň je čím dál méně těch, kteří se domnívají, že první prezident Ruska se snažil vyvést zemi z krize: dělat všechno možné (ze 13% na 6%), nebo se snažil a dělat chyby (ze 45% na 34%).

Je třeba poznamenat, že tento názor ve společnosti systematicky zaujímá dominantní postavení, během devíti let se podíl kritiků prvního prezidenta Ruské federace se zvýšil z 36% v roce 2007 na 50% (v roce 2016).

L'Expression: Rusové neústupnost Putina obdivují, Západ dráždí

Portál se odkazuje na podobný průzkum Levada-Center, který již v roce 2006 vydal mnohem horší výsledky, než VTsIOM o rok později. Podle Levada  před 10 lety drtivá většina Rusů (70%) věřila, že v historické perspektivě éra Borise Jelcina přinesla Ruska více škody, než užitku.

Nicméně, zpět do údajům VTsIOM. Rusové, podle průzkumu si nemohli vzpomenout na Jelcinovy úspěchy v domácí i zahraniční politice, tedy 52% respondentů v roce 2016, ve srovnání s 28% v roce 2007.

Hlavní selhání politiky Borise Nikolajeviče většina Rusů vidí v čečenské válce, což byla odpověď 63% respondentů. Následuje krize v roce 1998 s 62% hlasy. Masová nezaměstnanost, neplacení mezd, krádeže státního majetku - z toho všeho viní Jelcina více než 50% respondentů. A nejzajímavější je, že v Jelcinovi vidí viníka rozpadu SSSR 55% Rusů.

Zároveň portál připouští, že je dost lidí, podle nichž se Jelcin zasloužil o zavedení soukromého vlastnictví, vytváření tržního hospodářství se zrušením „potravinových lístků a front".

Obecně platí, že na základě těchto údajů je možné provést konečné závěry. Za prvé, Jelcin a jeho éra se nezapomíná a oceňuje velmi střízlivě. Byla to éra krize, neschopnosti, rozvinuté oligarchie a kriminality, uvedl suše portál.

Zároveň aktivita prvního prezidenta Ruské federace v průběhu let nezískala heroickou svatozář, bez ohledu na to, kolik je otevřených muzeí a památníků Jelcina, a dalších „Jelcinových center". Pro ruskou společnost je Boris Jecin jakýmsi „poslem katastrofy", dodal portál.

(kou, prvnizpravy.cz, politonline.ru, foto: arch.)