Svátek má: Liliana

Politika

Velikost textu:

Rakousko podrážděně vzkázalo Merkelové: Nebudeme vaší čekárnou!

Rakousko podrážděně vzkázalo Merkelové: Nebudeme vaší čekárnou!

Německo musí rozhodnout, kolik uprchlíků denně přijme, a dovézt si je přímo z Řecka, Turecka a Jordánska, řekl rakouský kancléř Werner Faymann. Rakousko nemá v úmyslu sloužit jako „čekárna".

Werner Faymann, rakouský kancléř
4.březen 2016 - 20:01

V zájmu zachování schengenského prostoru by měli být uprchlíci rozděleni již na vnějších hranicích EU, aby se zabránilo tranzitu přes území Balkánu a Rakouska, uvedl rakouský kancléř Werner Faymann pro noviny Kurier.

„Je třeba stanovit denní kvótu, a podle toho dodávat uprchlíky z Řecka, Turecka, Jordánska přímo do Německa," zdůraznil Faymann.

Také podle jeho názoru by měly země EU by vytvořit společný fond na pomoc Řecku v oblasti ochrany vnějších hranic, jakož i na pokrytí nákladů na potřeby uprchlíky.

DW: Evropská solidarita je v troskách „německou arogancí" Merkelové

Rakousko by, podle Faymanna, nemělo být „místem přerozdělování uprchlíků" a „čekárnou". „Každý den, přes Rakousko jdou tisíce lidí, a přičemž Německo nám říká, že jen tisícovce, dvěma tisícům nebo jednomu dovolí dnes vstoupit," řekl naštvaně kancléř.

V Berlíně Faymannův návrh odmítli. „Německo nepracuje s denními kvótami," uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert, jehož slova citoval Der Spiegel.

(kou, prvnizpravy.cz, kurier.at, foto: arch.)