Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Renzi: EU nemá jasnou strategii, připomíná orchestr na Titaniku

Renzi: EU nemá jasnou strategii, připomíná orchestr na Titaniku

Italský premiér Matteo Renzi v ozhovoru pro Bloomberg krizoval Evropskou unii a přirovnal ji k orchestru hrajícím na palubě Titaniku, podle něj by se měla politika EU inspirovat italským příkladem.

Matteo Renzi, italský premiér
11.únor 2016 - 21:22

Italský premiér Matteo Renzi kritizoval pokusy jiných evropských představitelů, aby se omezila série krizí v EU. "Nemají jasnou strategii," uvedl Matteo Renzi v rozhovoru pro Bloomberg, píše inoTV. Zatímco kritici argumentují, že změny plánované Renzim nejsou zdaleka dokončeny, italský premiér říká, aby jeho kolegové z jiných zemí následovali příkladu Itálie, k nápravě situace.

"Provedli jsme reformy a můžeme říci našim partnerům v EU: Příteli, změňme tento nesprávný a byrokratický přístup," burcuje Renzi.
 
V chaosu, který je nyní v Evropské unii, se Renzo domnívá, že je nutné použít finanční a vojenskou sílu EU pro ovlivnění situace kde to jde a uznat možnosti své síly v jiných oblastech. To znamená, že je nutné snížit tlak na rozpočet, zmírnit sociální napětí způsobené uprchlickou krizí, poslat vojáky do Libye, jakož i usilovat o usmíření s Ruskem, píše se v článku.
 
Článek připomíná, první pokus Renziho o změnu politiky EU v dubnu loňského roku, když se asi 700 migrantů utopilo u pobřeží Libye. Poté si italský premiér vyžádal pomoc z jiných zemí EU s cílem omezit příliv  uprchlíků. Evropští představitelé reagovali sliby námořních lodí a více penězi, s tím, že se zaměří na lodě obchodníků s lidmi ve Středozemním moři.

Od té doby, Renzi několikrát kritizoval Německo a Francii,  tradiční mocipány EU, vyzval německou kancléřku Angelu Merkelovou k plánu podpory Turecka s cílem zastavit příliv uprchlíků, a trvá na potřebě obnovit ztracené spojení mezi EU a Ruskem.

Italský premiér Matteo Renzi nechce nové sankce EU proti Rusku

 
Až do teď bylo mnoho z jeho nápadů  ignorováno, ale italský premiér bude mít šanci příští týden představit své plány na summitu šéfů vlád EU v Bruselu.

Mimo jiné chce Renzi změnu v čele Evropské komise. Chce vyměnit Jean-Claude Junckera.

Italský premiér poukazuje na to co bylo dosaženo v italské ekonomice od roku 2014, včetně nového volebního systému a nových pravidel na trhu práce, což zjednodušuje proces najímání a propouštění.
 
Současný stav Evropské unie Renzi popsal takto: ". Jedna země je obzvláště zasažena uprchlickou krizí,  další se připravuje na volby v příštím roce,  třetí se zaměřila na referenda, ve čtvrté zemi neexistuje žádná vláda".

"Itálie nevyřešila všechny své problémy, ale v posledních dvou letech se ukázalo, že všechno je možné," dodal  Matteo Renzi.

(rp,prvnizpravy.cz,inotv,bloomberg,foto:arch.)