Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Rozhořčené Řecko: Neházejte vinu za problém uprchlíků na nás!

Rozhořčené Řecko: Neházejte vinu za problém uprchlíků na nás!

Řecko nebude nebude potápět lodě s uprchlíky a přistěhovalci a „chránit" tak námořní hranice. EU musí řešit reálné problémy - zastavit válku v Sýrii a humanitární krizi na Blízkém východě, prohlásil řecký diplomat.

Nebudeme potápět lodě s uprchlíky!
25.leden 2016 - 22:03

Řecký náměstek ministra zahraničí odmítl pokusy několika evropských politiků prezentovat Řecko jako zdroj problému uprchlíků.

Řecko nemá v úmyslu potápět lodě uprchlíků a migrantů a „chránit" tak námořní hranice -  EU musí řešit skutečný problém - zastavit válku v Sýrii a humanitární krizi na Blízkém východě, konstatoval první náměstek řeckého ministra zahraničních věcí pro evropské záležitosti Nikos Ksidakis.

„V posledních dnech se extrémně konzervativní kruhy v Evropě zacílily na Řecko a snaží se ho prezentovat Řecko jako zdroj problému uprchlíků. V tomto kontextu obviňují řeckou pobřežní stráž, protože to prý není sto „chránit" námořní hranici, zachytit uprchlíky a migrační toky vojenskými prostředky," uvedl v prohlášení náměstek ministra.

Podle něj je pozice země je naprosto jasná.

„Řecko chrání národní a evropské hranice. To, co nemůže a nebude dělat ani zítra, je posílat na dno čluny a topit ženy a děti, protože to nejen zakazují mezinárodní a evropské smlouvy, ale i hodnoty naší civilizace. Řecko je strážcem evropské kultury a totéž platí i pro země, které podporují uprchlíky, například v Německu, Rakousku, Švédsku a jinde," uvedl emotivně diplomat.

Uvedl, že dosud Řecko zachránilo 104 tisíc děti i dospělých ve vodách Egejského moře.

„Tlak na Řecko, aby změnilo kontrolu v Egejském moři (jakým způsobem – potápět plastové lodě?)  sebou nese riziko zvýšení již tak velkého počtu zemřelých. Jen před pár dny jsme truchlili nad ztrátou 42 životů, včetně 17 malých dětí," zdůraznil v prohlášení.

Ksidakis sdělil, že Řecko v červenci požádalo o další pomoc agenturu Frontex, stejně jako k rozšíření operace Poseidon v Egejském moři. Tato pomoc byla ale zdržena. Upozornil rovněž na nutnost přesídlení 160 tisíc lidí v rámci rozhodnutí Rady Evropy.

Čtyři miliony migrantů jsou prý připraveny jít do Evropy!

Diplomat zdůraznil, že se Evropská unie musí zároveň zabývat skutečným problémem, válkou v Sýrii a humanitární krizí v Libanonu, Jordánsku, Turecku. „Jedině tak mohou všichni Evropané vyřešit současnou a příští krizi, která nevyhnutelně nastane ve světě, ve kterém žijeme," dodal.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)