Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Ruská operace v Sýrii je Erdoganovou nejhorší noční můrou

Ruská operace v Sýrii je Erdoganovou nejhorší noční můrou

Intervence Putina v Sýrii zrušila blízkovýchodní plány prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, a nyní se mohou naplnit jeho největší domácí obavy, tvrdí novinář německého rozhlasu Deutschlandfunk.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
3.únor 2016 - 01:13
Tak dlouho se turecký prezident marně pokoušel znovu získat vliv v regionu, až situace v jeho vlastní zemi vyeskalovala až na samou hranu. Zdá se, že dvě z jeho nejdůležitějších otázek - neshody s Ruskem a boj s Kurdy – se mohou proměnit do Erdoganovy nejhorší noční můry, tvrdí Reynard Baumgarte, novinář německé rozhlasové stanice Deutschlandfunk.

Ruská operace v Sýrii zamíchala Erdoganovi všechny karty a zásadně změnila poměr sil v regionu.Najednou se ukázalo, že vytvoření bezletové zóny nad severní Sýrii je naprosto nemožné, a sny Ankary o bezpečnostní zóně na turecko-syrské hranice v délce 120 kilometrů se nenaplnily. Kromě toho prezident Turecka musel uznat fakt, že při podpoře syrských povstalců je nucen počítat s pozicí ruských sil, uvedl Baumgarten.

Proč se nenaplní sen Erdogana o bývalé velikosti Osmanské říše

Erdoganovy plány na snadné vyřízení syrských Kurdů, kteří představují hlavní hrozbu pro jeho domácí politickou moc, se zhroutily. Jakmile se spojí s tureckými Kurdy, tak boj proti PKK, který Ergogan rozpoutal kvůli vlastnímu politickému zisku, získají nebezpečný obrat, protože občanská válka v jihovýchodní Anatolii, oficiálně vyhlášená jako protiteroristická operace, je vnímána mnoha Kurdy jako etnická čistka.

Turecký prezident vzal na sebe příliš mnoho problémů najednou: rozpory s Ruskem, podněcuje konflikt ve vlastní zemi, začíná být zranitelný a to jak v zahraniční i v domácí politice. Neuvědomil si, že Moskva může uzavřít spojenectví s Kurdy, kteří projevili značnou regionální sílu schopnou konfrontace Islámský státem, a tak realizovat nejhorší scénář pro Erdoganovu politickou kariéru,
uzavírá novinář.

(kou, prvnizpravy.cz, deutschlandfunk.de, foto: arch.)