Svátek má: Ivona

Politika

Velikost textu:

Rusko Londýnu: Nezatahujte nás do diskuse o Brexitu!

Rusko Londýnu: Nezatahujte nás do diskuse o Brexitu!

Ruská ambasáda vyzvala Londýn, aby nezatahoval Moskvu do debaty o členství v EU, a zdůraznila údiv nad prohlášením o dodávkách ruského plynu, které jsou údajně nástrojem ruské zahraniční politiky.

Amber Ruddová, britská ministryně
27.březen 2016 - 01:11

„Řeč ministryně pro energii a změnu klimatu Spojeného království Amber Ruddové, v níž vyjadřuje své znepokojení nad tím, že ruské dodávky plynu do EU se zdají být nástrojem naší zahraniční politiky, je překvapující a zklamáním," uvedlo v prohlášení ruské velvyslanectví, které cituje agentura RIA Novosti..

Diplomatická mise zdůraznila, že prohlášení ministryně „zkresluje situaci" s dodávkami a poukazuje na to, že ruské dodávky zaujímají jen malý podíl v energetickém mixu Velké Británie.

Ministryně hovořila k tomu, aby Velké Británii zůstala v EU, a obvinila Rusko z „použití plynu jako nástroj zahraniční politiky". Rovněž vyjádřila názor, že v případě odchodu Velké Británie se země EU mohou stát závislé na ruských dodávkách.

Velký Bratr Brusel bude „chránit“ Evropu před ruským plynem

„Rusko nevyužívá dodávky plynu jako nástroj zahraniční politiky," zdůraznilo velvyslanectví.

„Věříme, že poznámka paní Rudd byla určena pro „domácí spotřebu“ v rámci kampaně před referendem (možného výstupu z EU). Proč ale zapojuje Rusko do vnitřní debaty, která by měla být prováděna k meritu problému?" klade otázku velvyslanectví. Referendum o vystoupení Británie z Evropské unie je naplánováno na 23. června.

„Trh s plynem v Británii je jeden z nejvíce diverzifikovaných na světě, a dodávky Ruska, které jsou relativně malé v energetickém mixu ve Velké Británii, v každém případě nebudou mít významný vliv na energetickou bezpečnost země," píše se dále v prohlášení.

„... Ruský plyn přichází do Británie přes kontinentální Evropu, takže Brexit (výstup Británie z EU), může mít opačný účinek, s možným nárůstem závislosti Británie na dodávkách zkapalněného zemního plynu z Kataru," dodala diplomatická mise.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)