Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Rusko vyhrálo v Sýrii, v rozporu s předpovědí USA

Rusko vyhrálo v Sýrii, v rozporu s předpovědí USA

Moskva měla jasný cíl, kterému byla podřízena celá strategie v Sýrii, a bylo schopné ho dosáhnout, píše komentátor Reuters Josh Cohen.

Ilustrační foto
15.březen 2016 - 20:03

Ruský prezident Vladimir Putin vyhrál v Sýrii, a to navzdory očekávání USA, které byly přesvědčeny, že zabředne do „bažiny" a ničeho nedosáhne, cituje RIA Novosti komentátora Reuters Joshe Cohena.

Včera Rusko oznámilo stažení vojsk ze Sýrie. Takže Moskva nejen neuvízla v „bažině", ale zdá se, že její kampaň byla velmi úspěšná a přinesla jí masivní vítězství, poukazuje publicista.

Za prvé, Rusko zvrátilo situaci a posílilo pozici syrského prezidenta Bašára Asada. Před operací, mnozí předpovídali, že se syrská vláda brzy zhroutí, ale o pět měsíců později se ukázalo, že vládní vojska získala důležité výhody. Rusko pomohlo Asadovi nejen získat kontrolu nad důležitými oblastmi, ale také donutilo USA, aby upustily od požadavku okamžitě odstranit syrského vůdce, uvedl Cohen.

Putin stahováním vojsk ze Sýrie absolutně zaskočil Američany!

Za druhé, Putin dosáhl velmi důležitého diplomatického cíle. Přinutil Spojené státy, aby uznaly, že Rusko hraje klíčovou roli při rozhodování o budoucnosti Sýrie. Na jednání v Ženevě na konci února se Moskva a Washington se staly garanty dočasné příměří, konstatoval půublicista.

Za třetí, ruský prezident odpověděl Turecku na sestřelení Su-24, ponížit ho a umístil v blízkosti tureckých hranic nejnovější raketový systém protivzdušné obrany (ADMS) S-400. Nyní Rusko má převahu na nebi nad Sýrií a sousedních zemích, jelikož se turecká letadla nemohou dostat do vzdušného prostoru sousedních zemí, připomíná komentátor Reuters.

Ruskému prezidentovi se podařilo uklidnit skeptiky pomocí promyšlené strategie, zaměřené především na zachování Asadovy vlády. Zatímco americká politika v Sýrii je „beznadějně zmatená". Rusko si zvolilo jasné a dosažitelné cíle a k němu i nasměrovalo své spojence, dodal komentátor.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)