Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Rusové se začínají obávat: Velká válka přijde ze Sýrie

Rusové se začínají obávat: Velká válka přijde ze Sýrie

Na velké válce v Sýrii nemá zájem nikdo, kromě teroristů z Islámského státu. Nicméně akce západní koalice objektivně hrají právě do jejich do karet. Výsledkem pak bude poušť zalitá krví, tvrdí znepokojeně ruští pozorovatelé.

Ilustrační foto
12.únor 2016 - 18:01

Ruská média se obvykle zabývají úspěchy syrských vládních vojsk a ruského letectva a kritikou západní koalice V poslední době se v nich však začínají projevovat znepokojivé úvahy o temných perspektivách dopadů syrského konfliktu. Právě takovou černou perspektivu předkládá například ruský portál Ridus.

Moskva věří, že skutečná velká válka v Sýrii začne přímou účastí různých cizích zemí, řekl ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Pokud jednání selžou, nebo dokonce ani nezačnou, tak se pravděpodobně bude klást důraz na silou. O tom hovoří některé státy, jejichž vedení, jak jsem pochopil, má téměř osobní nenávist k osobně Bašára Asada," řekl ministr zahraničí.

Moskva se řídí principem „špatný mír je lepší než dobré střety", a předem nastavovat jakýkoliv časový rámec pouze věci uškodí příčinu, tvrdí publicista MIA "Rusko dnes" Evgenij Gračev.

Stratfor: „Nové tváře“ zřejmě syrskou válku neukončí

„Rusko nepovažuje účastníky proamerická koalice za své protivníky. Naopak, Moskva opakovaně navrhovala interakci leteckých operací a výměnu informací. Jestli by na tyto návrhy bylo odpovězeno, možná by ani nedošlo k tragédii s naším letadlem,“ řekl s narážkou na sestřelený Su-24 tureckými stíhačkami.

Ale ve skutečnosti západní koalice uplatňuje dvojí metr, což je důvod, proč je obtížné pochopit, na čí straně stojí ve vnitřním syrském konfliktu: proti teroristům z IS nebo na jejich straně, tvrdí.

V Sýrii, stejně jako jinde na Středním Východě, je situace podobná rozvratu „arabského jara", sršním hnízdem – kde je každý ve válce s každým, takže spojenci v jedné zemi snadno střílejí na sebe na jiném místě.

„Proto má syrský konflikt má tři výstupy. První z nich - ve velkém měřítku válka zahrnující i regionální a mimoregionální mocnosti. Za druhé – vnitrosyrská řež až do poslední Syřana, podobná tomu, co se nyní děje v Jemenu. A třetí - mírové politické řešení,"
tvrdí Gračev.

Poslední možnost je v tomto případě a nejobtížnější, vzhledem k arabské mentalitě, píše portál. Ale všechny ostatní možnosti jsou jasně katastrofální, protože vojenské řešení na Středním východě jen zanechá poušť zalitou krví. Velkou válku nepotřebuje nikdo z účastníků. Snad až na  islámské teroristy,
uzavírá portál bez velkých iluzí.

(kou, prvnizpravy.cz, ridus.ru, foto: arch.)