Svátek má: Vladislav

Politika

Velikost textu:

Rusové: Spojené státy chtějí postavit berlínskou zeď v Sýrii!

Rusové: Spojené státy chtějí postavit berlínskou zeď v Sýrii!

Koalice vedená americkou armádou hodlá v Sýrii a Iráku nasadit pozemní armádu. Americký ministr obrany Ashton Carter vysvětlil rozhodnutí snahou „urychlit proces" vítězství nad Islámským státem".

Ilustrační foto
24.leden 2016 - 22:05

Rusové to však vidí trochu jinak, a vůbec se jim to nelíbí. Vidí v tom skrytý pokus rozpoutat válku s Asadovým režimem.

„Je to jednoduché. Američané začali chápat, že syrská armáda, společně s vojenskými silami Ruska může osvobodit celé území Sýrie od Islámského státu. Intervence USA a dalších jednotek NATO v operaci pozemní svědčí o úspěchu akcí koalice vedené Ruskem,“ uvedl pro deník Pravda Alexander Peredžijev, profesor politologie a sociologie ruské Vysoké školy ekonomické G.V. Plechanova.

„Na druhou stranu vidím skrytý pokus o spuštění války proti koalici. Pod záminkou ohlášené operace proti IS, začne vojenskou operaci proti Sýrii, Asadovi,“ zdůraznil.

Přelom událostí získává nepříjemný charakter. Část území Sýrie bude pod kontrolou vojáků USA a NATO. Na mapě se mohou objevit dvě Sýrie - proruská a proamerická. Ve své době se takto rozdělilo Německo, tvrdí Peredžijev.

Vydavatel Die Zeit: Sýrie se rozdělí mezi Asada, sunnity, Rusko a Írán

"Nehovoříme o zničení Islámského státu, ale o rozdělení území Sýrie. Proamerická část bude stavět plynovody a další projekty, které by chtěly realizovat Saúdská Arábie, Katar, Spojené státy a Turecko," dodal politolog.

(kou, prvnizpravy.cz, pravda.ru, foto: arch.)