Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Salon: Experiment Washingtonu vyšel Ukrajinu pěkně draho!

Salon: Experiment Washingtonu vyšel Ukrajinu pěkně draho!

Převrat v Kyjevě se stal jedním z nejnešťastnějších dobrodružství Washingtonu. USA si nedokázaly představit, v co změní Ukrajinu jen pro své politické sebeuspokojení, uvedl americký tisk.

Ilustrační foto
27.únor 2016 - 01:13

Ukrajina přešla z politické krize do humanitární katastrofy, a není schopna se zotavit ze změny moci vyvolané Spojenými státy v únoru 2014, napsal ostře Patrick L. Smith v komentáři pro Salon.

Nejneslýchanější příklad americké politiky vedl ke katastrofálním důsledkům - mnoho obětí, rozdělený národ a zničené ukrajinské hospodářství. Dnešní události ukazují, že utrpení země ještě není zdaleka u konce. V Kyjevě probíhá zanícená politická válka, korupce kvete a řádí ultrapvicové skupiny, poukazuje tvrdě Smith.

Chaos na politické špičce je ještě umocněn tím, že neonacistické prvky nutí prezidenta, aby pokračovat v aktivní vojenské operaci ve východní části země a zpřísnil blokádu odbojných regionů, která se liší od politiky úmyslného hladomoru pouze rozsahem, zdůrazňuje autor článku.

Akce Washingtonu udělaly z ukrajinského národa ježatou přední linii a dovedly do krajnosti americkou kampaň proti Rusku. Polovina země, mluvící rusky, je nucena do existence pod vládou, která je připravena zakázat ruský jazyk při prvním vhodném okamžiku. A čím delší je krize, tím menší je naděje na civilizovaný konec, varuje novinář.

Většina Ukrajinců se dostane na pokraj žebroty, píše Deutsche Welle

Zvláště ho popuzují eufemismy, používané v USA jak politiky tak médii jako New york Times, když se vynakládají Obamou stamiliony dolarů na ukrajinskou armádu a její pravicové odnože (neonacisty). Národ nucený žít pod neoliberálním ekonomickým režimem tak, že jej americké korporace mohou dokonale využívat, jak to Obamova administrativa navrhla, a provádí jí určený předseda vlády Arsenij Jaceňuk v roce 2014, nikdy nejásal.

"Ne, téměř nic z toho se nedočtete v žádných amerických novinách. Ano, teď víte, jak často smrtelná kombinace slepoty a arogance vypadá v akci," obrací se k čtenářům.

„Konečnou porážku Washingtonu v jeho nejdobrodružnějším pokusu o rozšíření sféry vlivu po skončení studené války není možné více skrývat ... Můžeme jen litovat, že selhání USA vychází tak draho jiné země kvůli slepotě a aroganci americké politické elity," uzavírá Smith.

(kou, prvnizpravy.cz, salon.com, foto: arch.)