Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Sociální demokracie se nepodělala. Je na politické scéně 140 let!

Sociální demokracie se nepodělala. Je na politické scéně 140 let!

Při projednávání vládního návrhu zákona o zadávání veřejných zakázek, což byl sněmovní tisk 637,  první březnový pátek ve třetím čtení v parlamentní diskusi byly k zaslechnutí věci, když po poznámce Miroslava Kalouska vystoupil Jaroslav Foldyna.

Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD)
5.březen 2016 - 19:01

"A teď se soustředíte na ten konflikt zájmů a zase budete hrdinně říkat, jak to vyřešíte systémově a komplexně v tom konfliktu zájmů, který tady budete obhajovat. No a jak to dopadne? Poděláte se zase, jako jste se v minulosti podělali už desetkrát. Já vám to nevyčítám, je to politika. Ale přestaňte nám tady něco pokrytecky vyprávět o systémových a komplexních řešeních," poznamenal Miroslav Kalousek.

Proč Jaroslav Foldyna prohlásil: Pan Kalousek je drzej jak vopice!


Poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD)

"Já si dovolím oponovat tomu, jestli se sociální demokracie podělala. Sociální demokracie se nepodělala. To směrem k tomu, co tady říkal pan poslanec Kalousek. Sociální demokracie je na politické scéně 140 let a epizoda, která tady je, což se jmenuje 140 let, která tady v minulém volebním období vládla s Věcmi veřejnými, s agenturní politickou stranou, z jejich figurky, z Radka Johna udělala ministra vnitra a ohrozila bezpečnost této země, protože všichni vědí, že se to týkalo i různých věcí, tak já si vyprošuji, abyste nám říkali to, že jsme se podělali. My jsme se nepodělali. Vy jste připravili špatný pozměňovací návrh, který má řadu legislativních chyb, a my nemáme důvod ho schvalovat, ještě když z toho cítíme na hony vzdáleně, že to je licoměrnost jenom vytvořit nesoulad zemi, v které všechno v této chvíli funguje, roste na rozdíl od vás ekonomika, všechno se daří a vy tady vytváříte napětí a dusno! To je tak všechno," dohovořil poslanec Jaroslav Foldyna za potlesku poslanců ČSSD a ANO 2011.

 "Jsem do značné míry připraven akceptovat výhradu pana poslance Foldyny. Dokonce i formulovat omluvu v tom smyslu, že opravdu jsem to špatně formulovat, že se nemohla "podělat" sociální demokracie. Podělali se její jednotliví poslanci, také to myslím, mnohem přesnější," upřesnil svoji předchozí řeč o podělanosti  zase poslanec Miroslav Kalousek.

Podle Slovníku spisovného slovníku jazyka českého (Academia 1989) slovo podělat má dva významy. Jednak to znamená, že vykonáte nějakou práci, zastanete práci či naděláte si nějakou práci, ale také to znamená, že něco pokálíte, třeba se pokálíte strachy. Podělaný je pak ustrašený, bojácný nebo zbabělý.

(ps, prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)