Svátek má: Arnošt

Politika

Velikost textu:

Španělsko otevřelo přístav pro ruské námořnictvo navzdory vrčení EU

Španělsko otevřelo přístav pro ruské námořnictvo navzdory vrčení EU

Někteří europoslanci na popud americké organizace protestovali proti kotvícím ruským válečným lodím v přístavu španělské enklávy Ceuta, píše El Pais.

Ruská ponorka Novorossijsk
30.březen 2016 - 18:00

Podle nich tyto „operace" porušují sankce uvalené proti Rusku, a tvrdí, že tak napomáhají k udržení pozic ruské armády na Ukrajině. Španělsko kategoricky nesouhlasí s tímto tvrzením a ujistilo, že tyto zastávky jsou čistě technického charakteru, přinášejí zisk a Španělsko tak přispívá k vytvoření příznivých rusko-španělských vztahů.

Jedenáct europoslanců, mezi nimiž se objevili katalánský Ramon Tremosa, vlámský nacionalista, zástupci Polska a pobaltských republik, apelovalo na vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicu Mogheriniovou, aby se odsoudilo kotvení ruských válečných lodí v přístavu španělské enklávy Ceuta, píše španělský deník El Pais. „Poslanci chtěli znát, jestli Mogeriniová věděla o těchto operacích, „které jsou nezbytné pro zachování ruských armádních pozic na Ukrajině", a zda nenarušují sankce uvalené Evropskou unií vůči Moskvě po „záboru Krymu".

Od roku 2011 více než 50 ruských vojenských lodí (počínaje ponorkami a torpédoborci konče) připlulo do přístavu Ceuta, aby se zásobilo potravinami a posádka si oddechla, poznamenala publikace. Četnost těchto zastávek naznačuje, že se severoafrický přístav stal „hlavní základnou ruského námořnictva v oblasti západního Středomoří", uvedl El Pais. Mezitím na protějším břehu Středozemního moře má Rusko vojenskou základnu v Tartusu, ačkoli jeho lodě také zastavují na Maltě a v Řecku.
 
Zdroje v diplomatických kruzích ujistily, že tyto krátké zastávky nejsou v žádném případě v rozporu s režimem sankcí, které nezahrnují vojenské akce, a španělští spojenci v EU a NATO si nikdy  nestěžovali na politiku španělských orgánů, dodržujících zásadu „absolutní transparentnosti". Kromě toho během zakotvení v přístavu ruští námořníci utrácí své peníze v místních obchodech a restauracích, stejně jako platí za pohonné hmoty a dodávky vody, což přináší hmatatelné příjmy Ceutu, konstatoval El Pais.

Hrozí obrovský skandál v NATO: Ruská ponorka, Španělsko a Gibraltar 

Podle deníku, vyvolal kontroverzi mezi poslanci konzervativní americký výzkumný ústav Heritage, který obvinil Španělsko, že umožňuje ruským plavidlům kotvit v Ceutě, ale zároveň zakazuje přímý pohyb lodí NATO mezi Gibraltarem a španělskými přístavy. Zástupci Heritage rovněž míní, že Rusko může provádět zpravodajskou činnost v Gibraltaru, ale španělští odborníci tvrdí opak: podle nich je Ceutu dobrým bodem pro sledování stavu ruské flotily. Například v srpnu loňského roku se zde zastavila tady ponorka třetí generace Novorossijsk, kterou je jinak prakticky nemožné odhalit. Ovšem v NATO její zakotvení považovali za hrozící skandál.
 
A konečně, kromě čistě technických a ekonomických důvodů mají zastávky ruských lodí na Ceutu politické důsledky, zdůraznil El Pais. Mimo protiruských sankcí, které Španělsko úzkostlivě dodržuje, se snaží vytvořit co nejpříznivější vztahy s Moskvou.

(kou, prvnizpravy.cz, elpais.com, foto: arch.)