Svátek má: Slavomír

Politika

Velikost textu:

Spectator: Turecko se mění v paranoidní stát!

Spectator: Turecko se mění v paranoidní stát!

Při pohledu na to, jak Erdogan usiluje o absolutní moc a má strach ze spiknutí uvnitř jeho vlastní strany, zdá se, že jeho náhodné srovnání s Hitlerem má „freudovský podtext", napsal John Butler.

Recep Tayyip Erdogan - paranoidní neurotik?
29.leden 2016 - 22:04

Turecko je stále paranoidnějším státem. Abyste se v tom utvrdili, stačí se podívat na ty, kteří odhalili pravdu o selhání nebo zločinech vlády, uvedl britský časopis The Spectator.

Podle autora článku, prezident Recep Tayyip Erdoğan, demonstrujíce svoji touhu po absolutní moci, „zjevně trpí nějakou formou velikášství". „Je neurotický, pokud jde řeč o ohrožení jeho vlády, a stává se stále větším paranoikem ve strachu z neloajálnosti uvnitř jeho strany," píše Butler.

Novinář připomíná některé případy otevřeného tlaku Ankary na občany, nespokojených s její činností, zvláště případ dvou novinářů z deníku Cumhuriyet, kteří čelí doživotnímu vězení na základě obvinění ze špionáže.

Vedoucí redaktor Gian Dündar a jeho kolega Erdem Gul byli zatčeni po zveřejnění materiálu o tajných dodávkách zbraní tureckými speciálními službami syrským džihádistům.

Butler popsal další případ: není to tak dávno, kdy se do populární talk show dovolala žena, která se představila jako učitelka, a hovořila o strašném násilí v převážně kurdských oblastech na jihu země. „Prosím, nenechte lidi umírají, nenechte děti umírají, nenechte truchlit matky," vyzvala. Podle Butlera se další den kanál za toto volání o pomoc musel pod vládním tlakem omluvit, a pořadu, do nějž se žena dovolala, hrozí likvidace. (Zde je třeba upozornit na ohlušující ticho v českých médiích a organizacích, které jindy a jinde hájí svobodu slova a lidská práva do roztrhání těla. Které, například ohledně Pussy Riot, spustily naplno varovné ampliony za pomocí politiků jako Karel Schwarzenberg – pozn. red.)

Erdogan chce změnit Turecko na příkladu hitlerovského Německa
Svoboda slova po turecku: Za urážku Erdogana je souzeno 250 lidí!

Podle autora Erdoganův režim záměrně skrývá pravdu o svém boji s Kurdy.

Nová etapa nepřátelství mezi vládou a Stranou pracujících Kurdistánu (PKK) začala v červenci loňského roku po několika letech mírových rozhovorů. Podle organizace Human Rights Foundation, je tudíž 1,37 milionů lidí nuceno žít pod zákazem celodenního vycházení, a za posledních pět měsíců konfrontace s Kurdy bylo zabito 162 civilistů.

Přičemž Butler konstatuje, že vláda země, která označuje Kurdy za teroristy, projevuje toleranci vůči „skutečným teroristům" - skupině Islámský stát.

„Vláda bezdůvodně zatýká kurdské politiky nebo i politiky, kteří s nimi sympatizují „podporu terorismu", ale je překvapivě tolerantní ke skutečným islámským teroristům," zdůraznil autor.

Butler připomněl nedávné skandální prohlášení Erdogana, když označil Hitlerovo Německo za vzor prezidentského typu vlády. „Možná, že náhodné srovnání se s Hitlerem bylo Erdoganovo freudovské podvědomí," dodal.

(kou, prvnizpravy.cz, spectator.co.uk, foto: arch.)