Svátek má: Ivona

Politika

Velikost textu:

Spectator: V Sýrii Putin udělal ze Západu papírového tygra!

Spectator: V Sýrii Putin udělal ze Západu papírového tygra!

Neobvyklé pochvaly se dostalo ruskému vůdci. Vladimir Putin se svým stažením vojsk ze Sýrie ukázal být odvážným vůdcem - jako účastníci války 1812, srovnává publicista časopis Spectator.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
25.březen 2016 - 18:00

Svým chováním vyniká na pozadí „klaunů EU" a „nespolehlivého Strýčka Sama." A západní vůdci se stávají směšnými, když vyzývají k popírání chvály Putina za jeho činy, dodává autor.

Po pochodu na Rusko v letech 1812 - 1813, během nichž se Napoleon postavil proti „línému Kutuzovovi", nikdy nevyhrál jedinou významnou bitvu, protože „Matka Rus ho zlomila stejně, jako když zlomila Hitlera o 130 let později."

Tato srovnání vedou pozorovatele britského časopisu Spectator Taki Teodorakopulose k dnešku, kdy „na rozdíl od klaunů z EU a břídilských Američanů, kráčel strýc Vlad ve stopách Kutuzova, vypravil se do Sýrie, vyhnul se riziku, že zde uvízne, ztratil pouze jedno letadlo, které bylo zasaženo pravděpodobně na syrské straně členskou zemí NATO, a odešel z této bažiny s maximální výsledky".

Hammond obvinil Putina ze zneužívání „syrské“ manželky
Putin stahováním vojsk ze Sýrie absolutně zaskočil Američany! 

Při čtení knihy Adam Zamoyského „1812", pozorovatel přiznává, že se nemohl nabažit popisu  atmosféry odvahy, slávy a utrpení. Nyní nás „přihlouplý ministr zahraničí Philip Hammond -  nikdy jsem neviděl člověka, který by byl nudnější jako účetní - varoval, že bychom neměli být spokojeni (s Putinovými kroky), protože to je jako chválit muže, který přestal bít svou ženu". Jak autor potvrdil, „osobně ženy nebiju, a zejména vlastní ženu, a ani se tudíž v této věci nevyznám; ale co vím, je, že Putin je skutečný autoritativní člověk, který vyhraje válku, je spontánním a odvážným vůdcem, který ukázal, že Západ je papírovým tygrem".
 
Autor vybízí čtenáře, aby se pokusili vzpomenout, kdy naposledy vůdce světové jedničky udělal něco opravdu statečného. Zvláště neměl prohlašovat, že mise byla splněna – zvláště v Iráku a Libyi. S Putinem „se klauni v Bruselu se snažil blafovat srdceryvnými písněmi na Ukrajině, a proto zabral Krym jako bonus". Způsob, jakým podržel Asada znovu ukázal, že Strýček Sam je „nespolehlivý spojenec, jakmile věci zavání spáleninou". Přičem se USA a evropští lídři snahou udělat z Ruska dutou hodnotu, stávají směšnými, zdůraznil Taki Teodorakopulos.

Odchodem z „hracího pole“, dal Putin dal přes Asada najevo varování, že „ vše může být jinak". A nyní „jen prostě srovnejte Putinovo postavení v Sýrii se Strýčkem Samem v Jemenu". V této zemi je stejná humanitární katastrofa jako v Sýrii: zde Saúdská Arábie, Katar a SAE bombardují neozbrojené lidi a vyhazují do povětří nemocnice ve snaze potlačit rebely Huthisů. Saúdští piloti za podpory amerických radarů „ se taak bojí přenosných systémů protivzdušné obrany, že létají příliš vysoko a nejsou schopni zasáhnout opravdové cíle". Saudové i nadále kupují drahé zbraně, ale nemohou vyrůst do mužů, kteří bojovali v roce 1812. „Možná, že by si měli přečíst Zamoyského a zapomenout na špičkové technologie," napsal komentátor Spectatoru.

(kou, prvnizpravy.cz, spectator.co.uk, foto: arch.)