Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

Spojené státy vedou nepřímý boj samy proti sobě v Sýrii!

Spojené státy vedou nepřímý boj samy proti sobě v Sýrii!

Zmatek v syrské politice USA ovlivňuje to, jak se věci mají na bojišti: skupiny, které podporuje CIA, bojují proti silám, kterým pomáhá Pentagon, píše korespondent BuzzFeed ze Středního východu.

Ilustrační foto
22.únor 2016 - 20:06

USA v Sýrii dnes vedou nepřímou válku samy se sebou, protože se tam ochránci Washingtonu bijí navzájem, píše Mike Giglio Buzz, korespondent amerického BuzzFeed ze Středního východu.

„Zmatek v syrské politice má dopad na bojišti, kde skupiny, které podporujeme, bojují proti sobě, a zvyšuje to násilí v zemi," vysvětluje.

Giglio se odkazuje na zástupce jednoho z praporů bojující opozice, kteří mu řekli o konfrontaci se syrskými Kurdy - skupinou, která je považována za jednu z nejúčinnějších sil působících proti Islámskému státu.

„Je to velmi zvláštní a nemohu to pochopit," řekl Othman Ahmed, velitel skupiny Furqa al-Sultan Murad, bojující proti Asadově syrské armádě i proti IS. Othman si Gigliovi stěžoval, že byl syrskými Kurdy napaden minulý týden na území provincie Aleppo.

Giglio uvedl, že bojující mezi sebou vojenské síly dostávají podporu od různých amerických agentur.

Furqa al-Sultan Murad obdržela zbraně podle programu CIA, zatímco Jednotky lidové ochrany (YPG) - ozbrojené křídlo Kurdů, dostávají zbraně a jinou formu pomoci od Pentagonu. „Američané musí zastavit YPG, a musí jim říci: „Poslyšte, útočíte na skupiny, které podporujeme, stejně jako vás. Ale oni jen koukají. Nechápu americkou politiku," řekl Othman.

O střetech s Kurdy hlásily i některé další skupiny jako Jaysh al-Mujahideen a koalice zvaná Jabhat al-Shamiya.

Z pohledu analytiků tento typ kolize vypovídá o vážných a špatných politických odhadech Američanů.

Je to velký problém. Nejde ani o to, že je to šílená politika. Skutečností je, že z hlediska vlivu rychle ztrácíme na Rusko, že nás lidé prostě více neposlouchají,“ řekl Andrew Tebler, specialista na Sýrii Washingtonského ústavu pro Blízký východ.

Daily Beast: USA se obávají, že se "jejich" povstalci obrátí k Rusku

BuzzFeed rovněž obdržel připomínky od plukovník Patricka Rydera, zástupce amerického centrálního velení. Tvrdí, že nemá informace „o možných střetech mezi různými opozičními skupinami". „V Sýrii  je velmi obtížná situace, a mohu vás ujistit, že i nadále budeme věnovat svou pozornost  podpoře místních sil, vystupujících proti IS," sdělil publikaci.

Na ministerstvu zahraničí rovněž publikaci potvrdili, že situace je stále více problematičtější.

Jednotky YPG podporují USA i Rusko. Syrští Kurdové získali zpět území v severní části Aleppa a Idlib na pozadí úspěchů syrské armády, kterou dosahuje s podporou ruského letectva. Využívají tak zmírnění napětí se syrskou vládou a vytlačují IS a další skupiny z kurdské půdy.

Přičemž pozice YPG jsou už několik dní v Sýrii podrobeny ostřelování ze strany Turecka, jehož prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že syrští Kurdové jsou teroristé a požaduje, aby Washington učinil volbu mezi podporou YPG a podporou Ankary.

(kou, prvnizpravy.cz, buzzfeed.com, foto: arch.)