Svátek má: Ambrož|Benjamín

Politika

Velikost textu:

Stratfor: „Nové tváře“ zřejmě syrskou válku neukončí

Stratfor: „Nové tváře“ zřejmě syrskou válku neukončí

Na syrském konfliktu se podílí stále více účastníků, kteří sledují zcela odlišné cíle, což omezuje úsilí vytvořit jednotnou frontu proti IS, uvedli analytici amerického výzkumného centra Stratfor.

Islámský stát nebo jiní nepřátelé?
29.prosinec 2015 - 21:21

Stratfor analyzoval možné důsledky účasti „nových tváří“ v syrském konfliktu - členů takzvané islámské vojenské koalice, jejíž vytvoření nedávno oznámila Saúdská Arábie.

„Konec války v Sýrii není na dohled, a do konfliktu se zatahuje stále více zemí. V reakci na tlak ze strany USA a se snahou získat větší vliv na syrskou občanskou válku, se Saúdové pokouší koordinovat rozmístění vojsk na území Sýrie spolu se spojenci," uvádí článek na internetové stránce Stratforu.

Pro některé země - zejména Spojené státy a Turecko – je přítomnost sil arabského koalice v syrském území výhodná. Washington je zvláště pod palbou kritiky kvůli za to, že v boji proti Islámskému státu není žádný pokrok, a protože je zainteresován, aby se zapojily další sily. USA nechtějí být více do války zataženy a chtějí, aby to byly zejména regionální síly.

Ankaře by přítomnost koaličních sil Rijádu pomohla legitimizovat v očích arabských sousedů účast Turecka v syrském konfliktu. Kromě toho, podle analytiků Stratforu, jsou Turci znepokojeni zvýšenou přítomností Ruska a Íránu, a hledají další podporu k operacím mezinárodní koalice.

„Nicméně, vyšší aktivní účast arabských zemí v syrské občanské válce by mohla podkopat jakýkoliv pokus o vytvoření jednotné fronty v boji proti IS v Sýrii," zdůraznili autoři studie. V neposlední řadě proto, že Rijádem vytvořená koalice není jednotná. Země jako Pákistánu, Malajsie a Indonésie se odmítly připojit. Kromě toho, do očí bijící je absence Íránu a samotné Sýrie na seznamu jejích členů.

Nejdůležitějším faktorem brzdící společné úsilí v boji proti IS je z pohledu analytiků Stratforu podpora různých zemí různým protikladným stranám konfliktu.

V tomto ohledu, je pro Teherán varovná možná přítomnost saúdských vojáků v Sýrii. „Vzhledem k tomu, že Írán již poskytl významnou pomoc svojí armádou v konfliktu syrské vládě, se riziko střetů se Saúdy a spojeneckými silami dramaticky zvýší," upozorňují analytici Stratforu.

Saúdská Arábie obvinila Írán z "okupace arabských území v Sýrii"
Saúdská Arábie a Katar podporují "teroristy"

Jednotnému boji s IS brání nepřátelství mezi Turky a jednotkami Kurdské lidové ochrany na turecko-syrské hranici. Zapojení arabských vojsk vyzývá ostražitost kurdské opoziční aliance Demokratické sily Turecka, zejména pokud vezmeme v úvahu nedávné, údajně arabsko-kurdské střety v bojích o některá z klíčových měst na severu Sýrie.

Otázkou také je, zda budou státy Perského zálivu vůbec schopny nasadit dostatečný počet vojáků v Sýrii. Skutečnosti je, že Saúdové a jejich regionální partneři jsou aktivně zapojeni do vojenských operací v Jemenu. Obvykle by se v takové situaci odvolali na své arabskými partnery - zejména  na Egypt a Jordánsko.

Avšak v syrském konfliktu Káhira, která má co do činění s vnitřním povstáním, samozřejmě podporuje syrskou vládu v jejím boji proti rebelům. Kvůli tomu se zhoršily vztahy mezi Egyptem a Tureckem. Kromě toho se Káhira snaží posílit své vojenské a diplomatické vztahy s Moskvou, která, stejně jako Teherán, považuje koordinaci s Damaškem jakékoliv vojenské operace na území Sýrie za nezbytnou.

Jordánsko, na druhé straně, podporuje Saúdskou Arábii, Katar a Spojené státy v jejich úsilí pomoci rebelům v Sýrii, zejména Svobodné syrské armádě na jihu.

„Přesto se Jordánci chovají, ku zděšení rebelů, opatrněji a zdrženlivěji – Amán se obává náhlého a destabilizujícího kolapsu syrské vlády, který by umožnil extremistům uskutečnit své plány na pozadí chaosu," konstatují analytici.

Protože regionální a globální účastníci syrského konfliktu sledují zcela odlišné cíle, a ačkoli stále více zemí je připraveno zvýšit svůj příspěvek k boji proti IS, tyto rozdíly brání vytvoření jednotné fronty. „Pozornost hlavních stran v konfliktu se spíše zaměřila hlavně na své nepřátele, než na Islámský stát,“ uzavřeli analytici Stratforu.

(kou, prvnizpravy.cz, stratfor.com, foto: arch.)