Svátek má: Anna

Politika

Velikost textu:

Stratfor: Politika USA na „zadržování“ Ruska nikdy neskončila!

Stratfor: Politika USA na „zadržování“ Ruska nikdy neskončila!

Ačkoli strategie Washingtonu se liší ke každé zemi bývalého SSSR, základní princip zůstává stejný: omezit politický, hospodářský a vojenský vliv Ruska, říká analytik americké společnosti.

Ilustrační foto
24.srpen 2015 - 22:03

Pozoruhodný článek Stratforu, který má blízko k americkým elitám a zpravodajským službám, v podstatě říká, že politika Spojených států nikdy nesměřovala k posílení demokracie, rovné spolupráci a prosperitě ve světě. O tom není v článku ani zmínka. Jinými slovy USA chtějí udržet svoji hegemonii za každou cenu. Materiál navíc dokládá oprávněnost ruských obav, že USA nepřihlíží absolutně k zájmům Ruska, a že se NATO agresivně posouvá k jeho hranicím a USA postupně a vědomě narušují vliv Ruska.

Oživení Ruska coby regionální mocnosti v minulém desetiletí donutila Washington „oprášit" strategii zadržování, která byla vytvořena k potlačení vlivu Sovětského svazu, píše odborník americké soukromé zpravodajsko-analytické společnosti Stratfor.

„Geopolitický imperativ - omezit schopnost Ruska projevit svou sílu za svými hranicemi - je stále aktuální, a bude pokračovat i v budoucnu," suše poznamenal se šokující upřímností, která je ale určena především americkým čtenářům.

Ve skutečnosti tato politika nikdy neskončila, jen v roce 1990 a na počátku století bylo Rusko příliš slabé, aby vyvolávalo potřebu aktivního a zjevného odstrašování, uvedl analytik Stratforu.

Jako nejzřejmější projev tohoto „geopolitického imperativu" zmiňuje krizi na Ukrajině, která umožnila USA start současné podoby „zadržování“. Důvodem pro „revoluci Euromajdanu" a výměny režimu Janukovyče za prozápadní vládu, byly obavy, že Rusko získalo příliš velký vliv na Ukrajině, tvrdí expert. Třebaže do protestů byly zapojeny široké masy lidí, podpora a vliv Spojených států se stal významnou silou při jejich formování, uvedl.

Opětovné sjednocení Krymu s Ruskem a boje na východě Ukrajiny posunulo Washington k ještě „agresivnějšímu zadržování" Moskvy. To znamená, že Spojené státy schválily další protiruské sankce, a zároveň zvýšily ekonomickou pomoc a vojenskou podporu Kyjevu. Kromě toho se Spojené státy postavily do čela úsilí o zvýšení počtu vojáků NATO i četnosti vojenských cvičení ve východní Evropě, dodává analytik společnosti Stratfor.

McConnell: USA si neuvědomují nebezpečí hraní si s Ruskem

Strategie omezení Ruska se rovněž uskutečňuje v Moldavsku a Bělorusku, i když se v těchto zemích Spojené státy potýkají s určitými obtížemi, poznamenal expert.

Na Kavkaze je klíčovou součástí této strategie Gruzie, která učinila z členství v EU a NATO prioritou své zahraniční politiky. Ve střední Asii, kde nejsou země otevřeně prozápadní, se ale  Spojené státy snaží posílit svůj vliv, zejména při provádění protiteroristických cvičení, doplnil autor. A jmenuje celou řadu zemí - Azejbadžán, Turkmenistán, Kyrgyzstán, Uzbekistán a Tádžikistán.

(kou, prvnizpravy.cz, stratfor.com, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: