Svátek má: Vladislav

Politika

Velikost textu:

Stratfor: Ruská pomoc udeří na bolavé místo Turecka

Stratfor: Ruská pomoc udeří na bolavé místo Turecka

Podle Stratforu nabídli zástupci Ruska vojenskou spolupráci syrským Kurdům, kteří se potýkají s IS. Vzhledem k tomu, že kurdská otázka je bolavým místem Ankary, zvyšuje to riziko rusko-tureckého střetu.

Ilustrační foto
29.leden 2016 - 01:12

Analytický portál Stratfor s odkazem na „prosyrská vládní média" hlásí, že se ruští vojáci setkali s představiteli syrských Kurdů v severovýchodní Sýrii a vedli předběžné jednání o vojenské spolupráci. Tyto rozhovory zahrnují ruskou nabídku pomoci Jednotkám lidové obrany při dobytí města Džarablus na hranici s Tureckem.

Kurdové budou moci využívat ruské zbraně a financování, stejně jako vliv Ruska na syrskou vládu s cílem usnadnit založení kurdské autonomie v Sýrii.

Přičemž kurdské Jednotky lidové obrany uznávají, že podporu Ruska nelze srovnávat s podporou Spojených států, uvedl Stratfor. Navzdory tomu, že Spojené státy kvůli obavám ze zhoršených vztahů s Tureckem, poskytuje finanční pomoc zdráhavě, USA podporují Kurdy ze vzduchu s použitím přesných řízených střel. A Rusko využívá neřízené rakety, tvrdí Stratfor.

USA se obávají, že Asad poskytne Kurdům autonomii

Pomoc Kurdů může dále zkomplikovat již tak napjaté vztahy mezi Ruskem a Tureckem. Kurdská autonomie je bolestivým místem Turecka. Rusko pokračuje nárůstu vojenské aktivity v provincii Aleppo, včetně řízených střel „země-vzduch" a to brání možnému tureckému zásahu do syrského konfliktu.

USA v současné době vedou jednání s Tureckem o společné akci proti IS, upozornil Stratfor. Na začátek února je naplánována návštěvu generála Charlese Browna v Ankaře, během níž budou projednávány společné operace Turecka a Spojených států v Sýrii. Výsledky jednání zřejmě určí pravděpodobnost ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Tureckem.

(kou, prvnizpravy.cz, stratfor.com, foto: arch.)