Svátek má: Svatoslav

Politika

Velikost textu:

Stratfor: Rusofobie nepomůže Polsku, aby se stalo lídrem v Evropě

Stratfor: Rusofobie nepomůže Polsku, aby se stalo lídrem v Evropě

Země střední a východní Evropy mají natolik různé zájmy, že nemohou společně zdorovat negativním trendům, které se rozvíjejí v Evropské unii.

Ilustrační foto
13.leden 2016 - 22:03

Snaha Varšavy „družit se proti" Moskvě nepřinese požadovaný výsledek, napsali analytici amerického výzkumného centra Stratfor.

Evropská unie se pod vlivem migrace a hospodářské krize pomalu „rozpadá", a Polsko vidí sama sebe jako „přirozeného vůdce ve střední a východní Evropě", a snaží se sjednotit okolo sebe proti Rusku země jako Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Litvu, Rumunsko a další. Nicméně, agendy těchto států jsou často v rozporu s ostatními, a zejména s polskou, což činí proces takového sdružování poměrně složitým, uvedli analytici.

„Vzhledem k tomu, že se Evropa stane ještě více rozdělená, výhody v oblasti ekonomiky a bezpečnosti, které měly být součástí partnerství v Evropské unii, již podléhají pochybám některých zemí ve střední a východní Evropě. Z tohoto důvodu, Polsko a Maďarsko kritizovaly a kritizují instituce EU. Hájí opatření ke zmrazení procesu integrace kontinentu, přičemž se snaží získat pravomoci, které byly z členských států převedeny do Bruselu," píše Stratfor.

Podle analytiků bude Polsko intenzivně spolupracovat s ostatními vládami v regionu. Varšava se pokouší sjednotit Českou republiku, Slovensko, Rumunsko, Maďarsko a pobaltské země ve snaze vytvořit společnou agendu pro tyto země, ale  je to značně obtížné, protože tyto země mají různé názory na hrozby, které z pohledu polských orgánů zdánlivě přicházejí z Ruska.

Polsko vynaloží na obranu před „ruskou hrozbou" bilion korun!

„Rumunsko a Litva se dělí o polský názor, když přijde otázka na Rusko, na podporu silnější vazby s NATO v regionu a stávající režim sankcí. Polsko, Litva, Rumunsko a Slovensko mají obavy z dominance ruských energetických zdrojů a spolupracují s cílem snížit na nich svoji závislost," poznamenal Stratfor.

Nicméně analytici tvrdí, že rozdílů mezi zájmy Polska a kolegů je také hodně.

„Polsko a Maďarsko mají různé názory na roli Ruska, na Slovensku, stejně jako v Maďarsku, také podporují pružnější postoj pokud jde o Rusko, protože mají obavy o svou energetickou bezpečnost. Litva, i když podporuje vztahy Polska vůči Rusku, nesdílí její euroskepticismus," dodali analytici.

(kou, prvnizpravy.cz, stratfor.com, foto: arch.)