Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

Tagesschau: Erdogan na „válečné stezce" ztratí vše!

Tagesschau: Erdogan na „válečné stezce" ztratí vše!

V poslední době se prezidentovi Turecka podařilo předvést vzor velmi neúspěšné zahraniční politiky, ale jak se ukázalo, vedení země ví, jak situaci ještě horšit, píše německý tisk.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
18.únor 2016 - 18:00

Ve jen za krátkou dobu získal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan všude nepřátele všude, a nyní, když Ankara oznámila své rozhodnutí se přímo zapojit do syrského konfliktu, dosáhla jeho agresivní zahraniční politika svého vrcholu, tvrdí německý novinář Reynard Baumgarten v komentáři pro Tagesschau.

Zahraniční politika Turecka je sériálem chyb, a první kroky v tomto směru byly uskutečněny dlouho před rozpoutáním sporů s Moskvou a svými spojenci ve Washingtonu. Erdoganovy plány vůči Sýrii byly od začátku krátkozraké, protože se rozhodl vsadit na radikální sunnitské povstalecké skupiny a na svržení syrského prezidenta Bašára Asada, uvedl autor.

Již několik let Turecko silně podporuje oponenty Asada v různých částech oblasti Aleppa v naději, že se dříve či později dostanou v Sýrii k moci. A nyní, když vládní vojska s pomocí Ruska nejen vítězí v této oblasti, ale k dovršení všeho se „spikli" s úhlavními nepřáteli Erdogana, Kurdy, si Ankara uvědomila, že všechny její naděje byly zmařeny. A nedávné rozhodnutí zapojit pozemní jednotky v Sýrii nejsou ničím jiným než posledním pokusem Erdogana kompenzovat své vlastní selhání, míní novinář.

Kurdská otázka nutí USA pochybovat o Erdoganovi

Takže se Turecko stalo rukojmím arogantního dovádění Erdogana, které se obrátí ve skutečnou katastrofu. Zapojením Turecka do syrském konfliktu na straně Saúdské Arábie, rozehrává prezident nejhorší scénáře pro svoji zemi, neboť v tomto případě bude Ankara pravděpodobně patřit mezi poražené. Snahou dostat se na „válečnou stezku" Erdogan riskuje, že ztratí všechno, a jediný rozumný způsob, jak se z této situace vymanit, je, aby se Turecko vrátilo k mírové politice – obnovilo jednání s Kurdy a snažilo se rehabilitovat na mezinárodní scéně, uzavřel autor.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)