Svátek má: Jitka

Politika

Velikost textu:

Telegraph: Úpadek zastihl Západ již v 21.století!

Telegraph: Úpadek zastihl Západ již v 21.století!

Christopher Booker, autor článku na The Telegraph je přesvědčen, že Evropa a Spojené státy zcela ztratily kontakt s realitou a nejsou schopny poskytnout odpovídající reakci na výzvy „vnějšího světa"v čele s Čínou a Indií.

Lídři zemí BRICS
4.leden 2016 - 21:22

Akce Vladimira Putina na Ukrajině a v Sýrii rovněž odhalují slabost a nemohoucnost Západu. „V nadcházejících letech se náš svět změní mnohem víc, než si dokážeme představit," tvrdí Booker.

V roce 2015 jsme viděli známky výrazného geopolitického posunu, v jehož důsledku stovky let trvající západní hegemonie přenechává cestu silám „vnějšího světa," napsal Christopher Booker na stránkách deníku The Telegraph.

Vedoucí představitelé EU a USA nikdy předtím nevypadali slabší a vykolejeni vnějšími výzvami -  proudem běženců a teroristickými hrozbami z Blízkého východu, které přerostly v chaos „v důsledku našich domýšlivých intervencí v Iráku, Afghánistánu a Libyi".

„Nikdy předtím nebyli naši politici a naše politické instituce respektovány méně," poukazuje Booker.

Západní iluze se všude rozbíjejí na realitě. Příkladem by mohl být "bezohledný pokus vtáhnout Ukrajiny do EU a NATO", který způsobil nevyhnutelnou reakci prezidenta Putina a ruské sféry národních zájmů, což ve výsledku vede k tomu, že Západ vypadá žalostně a bezmocně.

ASR: Politickou elitu Západu tvoří lháři a váleční zločinci!

Podporou prezidenta Asada v Sýrii, Putin chytil Západ za nos, stejně jako Írán porazil Západ v nedávné „jaderné dohodě", která je tak nesmyslná, že i „umírněný" íránský prezident Ruhani se ji ani neobtěžoval podepsat.

Podobná „k ničemu nezávazující" dohoda byla podepsána v Paříži. Její cílem je zachránit svět před globálním oteplováním. Ale ve skutečnosti, tato Západem vynalezená obava je jen dalším příkladem toho, jak snadno podlehneme iluzí, tvrdí autor a poukazuje na to, že „vnější svět" v čele s Čínou a Indií „není veden takovými nesmysly".

Zdá se, že Západ dostihl velkolepý název knihy Otto Spenglera "Úpadek Západu", míní Booker. Každá civilizace nevyhnutelně degeneruje, ale titul Spenglera předběhl svoji dobu o 90 let.

Západní společnost úplně ztratila kontakt s realitou a nevidí to. Ale dnes proti němu stojí absolutně nesentimentální a velmi tvrdý okolní svět. Z tohoto důvodu se „v příštích letech změní náš svět mnohem víc, než si dokážeme představit," uzavírá Christopher Booker.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)