Svátek má: Slavomír

Politika

Velikost textu:

Televizní pořad dopadl dobře. Diskutující si nenafackovali

Televizní pořad dopadl dobře. Diskutující si nenafackovali

Výhradně v sestavě mužů ze Sněmovny Jan Bartošek a Tomio Okamura,  dále  z různých názorových skupin  Miroslav Zámečník a Vít Jedlička a z lidu Aleš Brichta a Ivo Petřík byl první únorový čtvrtek odvysílaný pořad na ČT Máte slovo. O čem v něm šlo?

V pořadu Máte slovo si musel Aleš Brichta zapnout bundu
5.únor 2016 - 21:23

Do televize se do pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové  podle jeho vlastních slov opět  po roce dostal předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio  Okamura, jehož názorově podpořili zpěvák Aleš Brichta a zakladatel Liberlandu Vít Jedlička. Ti si notovali v názorech, že by bylo nejlepší vystoupit z EU. Proti nim nastoupila trojice ve složení  místopředseda Sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL, dále ekonomický konzultant a předseda uskupení Reformy.cz Miroslav Zámečník a ještě důchodce z Říčan Ivo Petřík.

Okamura sklízel čas od času příznivé ohlasy z nepočteného publika.  Využil skutečnosti, že poslední průzkumy ukazují na nespokojenost  lidí s Evropskou unií, která neřeší uprchlickou krizi. "Kdybychom odešli z EU, mohli bychom uzavřít dohody o volném obchodu osob i zboží samostatně s dalšími státy. K tomu prý EU rozhodně nepotřebujeme," hlásil Okamura.

"Vláda už schválila přijetí 1500 uprchlíků, to se pak není čemu divit, že na důchodce původně zbylo jen 40 korun navíc k důchodům, změnil to až opoziční návrh,“ rozpovídal se ještě  Okamura.

"Řekněte lidem, že 75 tisíc lidí přijde o práci, když vystoupíme z EU. A přijdou i jiné ekonomické důsledky. Povede to ke zdražení zboží, ke zdražení potravin. To, co tady říkáte, povede k poškození České republiky,“ oponoval Bartošek.

"A to chcete říct, že by nám poklesl třeba obchod s Čínou? Ta v EU není a všichni s ní směle obchodují,“ měl připravenou odpověď  Okamura.

Moderátorka dbala na vyváženost a tak  Bartošek obvinil Okamuru z výzev, aby Česká republika páchala zločiny proti lidskosti, pokud by odmítala pomáhat lidem, kteří prchají před válkou. Okamurovy výkřiky ohodnotil jako jasně populistické a krajně nezodpovědné.  

U Jílkové se válčilo. Opravdu Česko rozloží už 800 ozbrojenců?

Zámečník se ke kritice kritiků EU přidal poznatkem, že kdybychom nebyli členy EU, ale jen Evropského hospodářského prostoru, tak bychom za to také museli platit. „A víte, kolik smluv má Švýcarsko uzavřeno s EU? Je jich na 250. A to si myslíte, že by šlo uzavřít hned zítra?“ hlásil ekonom Zámečník.
 
"Kdybychom nebyli členy EU, tak by  nám o třetinu poklesla regulační nařízení. A jenom dotace solárním elektrárnám a na biopaliva nás stojí asi 45 miliard. Když to všechno sečtete, dostanete se na nějakých 200 miliard,“ oponoval  Zámečníkovi Jedlička, který byl na straně Okamury.

Pořad Máte slovo připomíná hru pro děti "Král vysilá své vojsko a to ... " Lidovecký politik podle hry vyslal důchodce Petříka. Ten  přítomným řekl, že k uzavření různých dohod jsou vždy zapotřebí dva a nemůže se  předpokládat, že by s námi všichni ochotně jednali, kdybychom opustili EU. „A je to především politický projekt, díky kterému tady už sedmdesát let nebyla válka,“ ohlásil nejstarší v řadě Ivo Petřík z Říčan.


Protějšek důchodce Aleš Brichta s obrázkem na tričku, na kterém byl půlměsíc, vylekal moderátorku Michaelu Jílkovou a výzvala zpěváka,  aby si tričko zakryl zapnutou bundou a nevystavoval ji průšvihu, že připustila  v pořadu amorální paušalizující vyobrazení týkající se muslimů. "Jsme v České televizi a dohlíží nad námi Rada České televize,“ odůvodnila svůj pokyn Jílková.

To však nebylo všechno. Zámečník Okamuru tvrdě obvinil ...  „Pane Okamuro, já to nerad říkám, ale vy máte kvetoucí turistický byznys a kolik si myslíte, že do Česka přijede Korejců, když si budou muset vyřizovat samostatná víza?“  Okamura se nedal. "Je vidět, že tu hlásáte nesmysly. Kvůli těm imigrantům, kvůli té zvěři, která znásilňuje ženy v Německu, se k nám bojí jezdit turisté," prohlásil v současné době  předseda SPD. Schengen už se teď prakticky rozpadá a každý se snaží hájit svůj prostor dodal k podpoře Okamury Vít Jedlička.

Schengen je podle Bartoška  udržitelný, ovšem pokud bude EU důsledně chránit své hranice.

"Je důležité na samé hranici EU rozlišit, jestli je to utečenec před válkou a jde mu o život, nebo zda je to ekonomický migrant,“ prohlásil ve shodě s názorem vládní koalice místopředseda vládní KDU-ČSL.  "Souhlasím s tím, že Evropa zaspala, ale teď je třeba říci: Evropo, budíček! EU musí začít chránit své hranice,“ dodal.

V pořadu bylo smíněno i Španělsko, které zvládá chránit své hranice před migranty z Afriky. "Přitom z Gibraltaru do Maroka je to asi 15 km. Když se chce, tak to evidentně jde. V tuto chvíli je proto třeba, aby EU uzavřela dohodu o hlídání řecko-turecké hranice,“ řekl zase pro změni  Zámečník s doporučením, že bude lepší být nadále členy EU.

Okamura se pak osočil a k jednomu  z mladých nadějných, který se jej zeptal  kolik nás bude stát vystoupení z EU a například vlastní hlídání hranic, se rovněž zeptal ... "Tak mi tedy řekněte, jakou hodnotu má znásilnění jedné české dívky." Otazka vyděsila moderátorku Jílkovou, která tazatele pokárala.

"My se tu na Brusel především vymlouváme, ale  pokud jde o dotace ekologické výroby elektřiny, ty si schválil český parlament sám. A pokud jde o složitost dotačních programů, i ta leží na bedrech českého státu. Pan Okamura  se vyjadřuje přes čáru, když se snaží ekonomicky vyčíslit znásilňování žen," měl jasno Zámečník, který tím otevřel další téma.

Naši ekonomiku prý podle Jedličky brzdí zemědělské kvóty a nařízení, jež nám výrobu másla a dalších potravin notně zdražují. Důchodce z Říčan Ivo Petřík zase věděl,  že by Česko hodně utrpělo, neboť by po vystoupení z EU poklesl rating České republiky a zahraniční investoři by byli velmi opatrní, pokud jde o investování v naší zemi.

V závěru ještě zaznělo z publika ... "Když my sami v tomto prostoru žijeme tisíc let a nikam se cpát nemusíme.“ a ještě ... "Teď tady došlo k pobodání muslima, ale nevšiml jsem si, že by tady v poslední době pobodali někoho jiného. Tolik k té bezpečnosti,“ poznamenal jiný chlapík.

Televizní pořad dopadl dobře. Diskutující  si nenafackovali i když si po skončení přenosu Aleš Brichta zase rozepnul bundu, aby bylo vidět obrázek na jeho tričku.

(ps, prvnizpravy.cz, foto: repro z TV)