Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

The Economist o situaci v Kyjevě: Generálka před katastrofou

The Economist o situaci v Kyjevě: Generálka před katastrofou

Zatímco Kyjev hraje politickou komedii ve vládě a Nejvyšší radě, bylo by záhodno přemýšlet o tom, jaký zázrak ho zachrání od skutečných problémů v blízké budoucnosti, píše britský The Economist.

Jaceňuka z vlády nevynesli
19.únor 2016 - 01:12

Navzdory tomu, že ukrajinská vláda přežila hlasování o nedůvěře, nebude mít „oddechový“ čas, neboť politická vřava v Kyjevě - není ničím ve srovnání s potápějící se ekonomikou země, varuje The Economist.

Politické nehody Ukrajiny mají dlouhou historii a neskončí ani v dohledné budoucnosti, konstatuje článek. Neumětelské pokusy premiéra Arsenije Jaceňuka vyhovět požadavkům západních dárců vyvolaly bouři kritiky, a nepřinesly nic jiného, než snížení ekonomického růstu a klesající životní úroveň v zemi. Slibované reformy nikdo nevidí - ani populace, ani evropští patroni, jen tak tak držící Ukrajinu na hladině pomocí úvěrů. A nyní, jen o vlásek uniklý odvolání Jaceňuk může jen doufat v zázrak, který ušetří ekonomiku země poté, co rozčarovaný MMF „reformní vládou" znovu odložil všechny platby a zvažuje zda je zruší, poznamenal tisk.

Hlasování o nedůvěře Jaceňukovi bylo jen divadlo!

Mezitím se stahují mračna: V posledních týdnech hřivna ztratila 20% své hodnoty, protože investoři jsou zachváceni stejným pocitem nejistoty jako v roce 2015. K tomu je ještě třeba připočítat zklamání z prognózy ohledně hospodářského růstu a hrozícího soudního sporu kvůli dluhu Rusku ve výši 3 miliard dolarů. Je zřejmé, že země bude potřebovat mnohem více finančních prostředků, než je MMF připraven poskytnout, zdůrazňuje autor článku.

Situace je ještě pesimističtěji, pokud si připomeneme, že Ukrajina již nepřijímá platby od MMF od začátku srpna. Není to překvapivé: v posledních měsících reformní snahy na Ukrajině, jako je vymýcení korupce, reforma systému veřejných zakázek a zpřísnění dohledu v odvětví zemního plynu se neposunuly z mrtvého bodu. I v případě, že MMF bude nadále pokračovat v hospodářské pomoci, nová vlna krize na Ukrajině bude ještě horší než ty předchozí, dodává chmurně The Economist.

(kou, prvnizpravy.cz, economist.com, foto: arch.)