Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

The Telegraph: Angelo, vzpamatuj se! A dej si sprchu!

The Telegraph: Angelo, vzpamatuj se! A dej si sprchu!

Publicistka Allison Pearsonová přirovnala premiéra Turecka Ahmeta Davutogla k prodejci tureckých koberců, který mazaně přesvědčil Angelu Merkelovou k přijetí pro ni nevýhodné smlouvy.

Angela Merkelová, německá kancléřka
9.březen 2016 - 23:00

Angela Merkelová ohledně situace uprchlíků dovolila Turecku, aby si ji omotalo kolem prstu, píše  komentátorka listu The Telegraph Allison Pearsonová.

„Německá kancléřka musí být realistická, pokud jde o dohodu s Tureckem - zvláště v situaci s poskytováním této zemi možnost rychlého a bezvízového přístup do Evropy počátkem června," upozorňuje.

Tuto dohodu komentátorka srovnala s prodejem tureckých koberců. Podle ní  v Turecku, každý z těch, kteří se zastaví podívat se na koberec, ví, „jak to funguje".

Za prvé, prodávající nasadí cenu. Klientka zakroutí hlavou a odejde. Pak je dohoněna, prodavač se usmívá a snaží se ji ujistit, že by nabídl „velmi dobrou cenu." Následně klientku usadí s čajem a vybízí „k obdivu dokonalost koberce".

Na to se klientka, shromaždivší zbytky vůle, snaží odejít z obchodu, a prodávajícímu slíbuje, že o tom bude přemýšlet a vrátí se.

Podle Pearsonové, je to jedním z důvodů, proč turečtí prodejci koberců zlomyslně popisují britské turisty výrazem „možná později". „Život je naučil chápat náš vyhýbavý, omluvný tón. Vědí, že „možná později" (maybe later) - je to stejná věc, jako - nikdy," uvedla publicistka.

Dokud však zákazníce dosud neopustila obchod, prodávající nevzdává: začne rozbalovat ostatní koberce, chrochtat a dělat grimasy, nebo použije poslední možnost - koťata.

„Výsledkem je, že stojíte vedle stejných 19 koberců, kotě v jedné ruce, čaj ve druhé, zcela bezmocní a nemůžete říci „ne", a to je to, co Turek potřebuje," konstatovala. A jako důsledek, včetně dodávky klientce do její země, prodá koberec přesně za tu cenu, kterou původně vyhlásil.

„Myslíte, že měl předseda vlády Turecka Ahmet Davutoglu čaj a koťata, když přijel do Bruselu, aby smlouval o migrantské dohodě s Evropskou unií migrace?" položila otázku Pearsonová.

I kdyby to nebyl, ujistil Merkelovou, že Ankara potřebuje tři další miliardy eur a spolková kancléřka Německa vyjádřila připravenost poskytnout Turecku stejnou částku.

Turecko přijme uprchlíky z EU za vízový režim a za další 3 miliardy eur

„Angelo, vzpamatuj se. Německá kancléřka vážně zvažuje možnost poskytnout Turkům šest miliard eur, dvakrát více, než se původně Turecku nabídla!" bouří se Pearsonová.

Podle ní Turecko je připraven převzít některé z řeckých uprchlíků, kterým byli odepřen azyl. Nicméně, za každého migranta, který se vrátí do Turecka, do EU přijde jeden z tureckého uprchlického tábora Syřanů, vysvětluje.

Navíc má Ankara v létě dostat bezvízový vstup do Evropy a mohla by nakonec žádat členství v EU, což znamená, že miliony Turků se budou moci přesunout do Velké Británie.

„Mám, jako mistryně dojednávání obchodů u prodejců koberců v Turecku, radu pro paní Merkelovou: odložte kotě a zrušte čaj, vraťte se do hotelu a dejte si studenou sprchu,“ pokračuje při rozvíjení své analogie Pearsonová.

Nelze platit Turkům za to, že si vezmou migranty, a umožnit jim, aby je znovu posílali zpět ve stejném počtu, plus několik milionů. Jedinou možností je v tomto případě - jak se říká - "možná později," uzavírá komentátorka Telegraphu.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph,co.uk, foto: arch.)