Svátek má: Vladislav

Politika

Velikost textu:

Trump: Rusko by mělo pokračovat s nálety v Sýrii!

Trump: Rusko by mělo pokračovat s nálety v Sýrii!

Donald Trump nebude žádat Putina, aby donutil Asada odstoupit, protože není známo, kdo ho nahradí. Americký prezidentský kandidát to řekl v rozhovoru pro televizi CBS.

Donald Trump, prezidentský kandidát USA
11.únor 2016 - 22:03

Uvedl rovněž, že Rusko musí i nadále uplatňovat letecké údery, mimo jiné na pozice povstalců, ačkoliv jsou podporovány ze strany USA.

Joe Scarborough, redaktor CBS: Možná, že syrské téma nyní nevystupuje, ale situace je tam ...
 
Donald Trump, americký prezidentský kandidát: ...Hrozná.

Joe Scarborough: ...hrozivá. Náš ministr obrany Ashton Carter je nyní v Bruselu. Zítra tam bude setkání představitelů z různých zemí, včetně arabských, a chce je požádat, aby více přispěly. Oni argumentují, že USA by měly více projevit jako vůdce, že musíme tam nasadit pozemní armádu. Měli bychom to udělat?
 
Donald Trump: Víte, v Sýrii je situace zcela odlišná. Vidíte, co se tam děje. Já považuji IS za velmi vážný problém a jsem velmi rád, že Rusko uplatňuje rázná opatření proti IS. A, alespoň podle mého názoru, by v nich mělo pokračovat.
 
Joe Scarborough: A víte, co dělá Rusko v Sýrii? Útočí na skupiny, které podporujeme.
 
Donald Trump: Jasně. A proč je podporujeme? Vždyť ani nevíme, co je to za lidi. Mluvil jsem s generály a uvedli se mi, že jim dáváme zařízení, která stojí za miliardy dolarů, lidem, o nichž vůbec nic nevíme. Platíme všechny ty peníze, všechno toto zařízení k lidem, o kterých absolutně nic nevíme. Mohou mít ještě horší Asada. Asad není nevinný, nebyl to dobrý chlap. Ale kdo jsou lidé, které podporujeme? Vše se opakuje. V Libyi ...
 
Joe Scarborough, redaktor CBS: Stejné úvahy vede prezident Obama.
 
Donald Trump: Ano.
 
Joe Scarborough: Říká, že nevíme, do jakých rukou se dostávají tyto zbraně.
 
Donald Trump:Vidíte, nemáme ani tušení ... Tak proč to dělá? Dává jim hodně zbraní. Podporujeme lidi, kteří chtějí svrhnout Asada. Rusko a Írán, které se nyní staly důležitým hráčem v regionu – a my jsme jim dali tento status - podporují Asada. Musíme se zbavit IS. Musíme se zbavit lidí, kteří odřezávají hlavy.

Trump oponentům: Ať se Rusko vypořádá s IS, nechci světovou válku!

Joe Scarborough: Říkáte, že máte dobrý vztah s Putinem nebo by byly s ním dobré vztahy?
 
Donald Trump: Myslím si, že bych měl s ním velmi dobré vztahy, ale kdo ví?
 
Joe Scarborough: Mohl byste přesvědčit Putina, aby přinutil Asada odejít z funkce?
 
Donald Trump:Oni se snaží toho dosáhnout. Mohl bych to udělat já? Upřímně si nemyslím, že je to tak důležité. Pravdou je, že pokud se zbavíme Asada a svrhneme tuto vládu, kdo zaujme jeho místo? Lidé, které jsme podporujeme? A nebudeme pak v situaci jako je ta, která je nyní v Libyi? Vezměte si Kaddáfího. Oh, musíme se zbavit Kaddáfího! No a podívejte se, co se stalo, když jsme se ho zbavili. Podívejte se, co se stalo, když jsme se zbavili Saddáma ...
 
Joe Scarborough: Takže si myslíte, že Kaddáfího směna byla chyba?
 
Donald Trump:Ano, podle mne to bylo naprosto špatné rozhodnutí. Podívejte se na Benghází. Benghází bylo to nejmenší ... A teď se podívejte, co se tam děje. Naprostý chaos. Nikdo nic o ičem neví. Vezměte Saddáma Husajna. Zbavili jsme se ho. A teď je to teroristický Harvard.
 
Joe Scarborough: Takže říkáte, že zbavení se Kaddáfího a Saddáma Husajna byla chyba?
 
Donald Trump:Pokud bychom nic neudělali, a pokud by naši politici šli na pláž a užívali si slunce, naše situace dnes by byla mnohem lepší, než ve skutečnosti je.
 
Saddám Husajn nebyl dobrý chlap, ale zabíjel teroristy. Nyní se Irák stal Harvard pro teroristy. Chcete se stát teroristou? Jeďte do Iráku, tam vás naučí. Saddám Husajn byl špatný člověk, ale mimo jiné blokoval Írán. A jakmile jsme vytloukli tento segment, to vše ... Mimochodem, mluvil jsem o tom v letech 2003 - 2004. Byl jsem proti válce. Varoval jsem, že na Středním východě začne chaos.
 
Už dříve bojovali po celou dobu, ale nemohli pohnout - tři metry tam, tři metry zpět. A nyní je Blízký východ kompletně destabilizován, jakmile jsme zrušili jeden z blokovacích prvků.

(kou, prvnizpravy.cz, cbsnews.com, foto: arch.)