Svátek má: Beáta

Politika

Velikost textu:

U Jílkové se válčilo. Opravdu Česko rozloží už 800 ozbrojenců?

U Jílkové se válčilo. Opravdu Česko rozloží už 800 ozbrojenců?

"Běženci jsou pátá kolona, tu už jsme tady zažili!" nebo "Stačí osm set radikálů a Česko se rozloží!" ... tyto a ještě další zprávy zazněly při televizním diskutování  u Michaely Jílkové, s kterou valčili třeba generálmajor ve výslužbě Hynek Blaško, analytik Jaroslav Štefec a poslanec David Kádner.

Před Michaelou Jílkovou jsou Hynek Blaško, Ludvík Cimburek a David Kádner
13.listopad 2015 - 21:23

Ve studiu ČT v záři reflektorů diiskutovali předseda Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a poslanec Úsvitu - Národní koalice David Kádner, koordinátor a poradce náčelníka generálního štábu pro oblast Aktivní zálohy Ludvík Cimburek, vojenský analytik a dřívější pracovník vojenských institucí Jaroslav Štefec, analytik Transparency International Milan Eibl, předseda Humanistické strany Jan Tamáš a generálmajor ve výslužbě Hynek Blaško.

"My jsme skoro jediná země, která v tuto chvíli ještě nemonitoruje hranice,“ upozornil Kádner a přihlásil se  k názoru prezidenta Zemana, že tady probíhá invaze.

Jan Tamáš s tím nesouhlasil ... "V tuhle chvíli žádné riziko není, protože nepřítel v podobě uprchlíků neexistuje, takže není důvod investovat do armády," prohlásil, aby vyzval generála Blaška k tvrzení, že v okamžiku krize musíme reagovat okamžitě.  Blaško éru desítek ministrů a pár ministryň zhodnitl bez okolků, když prohlásil, že naše armáda  od roku 1993 prodělala tolik kotrmelců, že je konečně třeba ji stabilizovat a posílit. Stabilizace by měla probíhat i tak, že bude armáda používat jednotné vybavení, což se zatím nedaří zcela uskutečnit.

Tamášovi se Blaškovo vojenské řešení nelíbilo a uvedl, že jsou i  řešení diplomatická a s nimi se mají  řešit příčiny krize.

"Evropou se ženou stovky tisíc migrantů a nikdo v současné době neví, k čemu to povede. I to je jeden z důvodů, proč armáda nakupuje nové zbraně. Ale pozor, my mluvíme o tom, že se snažíme dostat na stav, který jsme si naplánovali už před několika lety,“ upozornil poradce Cimburek.

Ministerstvo obrany podle Eibla zase  zneužívá uprchlickou krizi k tomu, aby odůvodnilo posilování  vojska. Uznává sice, že armádu je třeba posílit, ale je nutné to dělat transparentně, aby peníze nemizely kdesi, jak řekl  v „černé díře“. Prozatím bohužel nemáme jistotu, že je s financemi v armádě nakládáno účelově. Podle Kádnera je ale problém v armádě postupovat cestou otevřených výběrových řízení, neboť to velmi brzdí celý proces. Kádner následně připustil, že vláda někdy neví, jak si co nejefektivněji počínat s určitým balíkem peněz.Mezi diváky Dana Feminová z Organizace bez válek a násilí položila zásadní otázku ... "Uprchlíci jsou pouze záminka. Takže proti čemu se bráníme, proti těm unaveným a zmrzlým lidem?“ Cimburek k tomu poznamenal, že armáda se musí připravit na všechny scénáře a v případě potřeby může povolat i ženy. "Třeba i vás," potěšil  Cimburek Jílkovou. I s hlesnutím moderátorky: "Co bych v armádě dělala?" si věděl Cimburek rady: "Já si vás dokážu představit na pozici jakési mluvčí, která bude promlouvat k nováčkům,"  měl jasno rádce ministerstva a s úsměvem pokračoval v náborem do vojenských sil s poukázáním na skutečnost, že armáda má v tuto chvíli podstav.

"Já jsem trojnásobný dědeček a mám strach o své vnoučky. OSN absolutně selhala, EU absolutně selhala, protože její představitelka řekla něco, co nikdy neměla říct. Takže my jsme teď ve válce,“ prohlásil ve vojenské uniformě oblečený další muž v publiku. "Měli bychom spíš myslet na to, jak jim dáme napít, jak jim dáme najíst,“ odmítal válku s apelem  na posluchače  předseda Humanistické strany.

Generálmajor ve výslužbě Hynek Blaško měl jasno ... "Uprchlíci jsou pátá kolona a my máme své zkušenosti s pátou kolonou,“ upozornil. Armáda je zodpovědná za obranu státu, pokud bude třeba, a má mít prostředky na to, aby mohla plnit svou ústavní povinnost.  Pak se do řeči dal Jaroslav  Štefec, který měl zkušenosti s neefektivním nákupem v armádě ... "Armáda je v situaci malého kluka, kterému dáte pět set korun a řeknete mu: Běž si koupit boty. A on jde a koupí první, které se mu líbí. A už neřeší, jak se hodí do deště, do sněhu a tak dále,“ připodobnil nákup v zeleném Štefec.

Pak se probíraly citáty třeba ten o tom, že ... "Válka je pokračováním politiky jinými prostředky!" který nemohl bez komentáře poslouchat Tamaš ... "Pokud už uvažujeme o válce, přiznáváme selhání politiků."

"Vy tady strašíte. Uprchlíci žádné kalašnikovy nemají a neútočí na nás," řekl, aby se dozvěděl, že uprchlíci pokud budou chtít, mohou přepadnout například policejní služebny či jiná místa, kde se dostanou ke zbraním, a uskutečnit ozbrojenou akci.

Výkřiky z pořadu Míši Jílkové ... lidé se dělí na vítače a potapěče
 

Zkrátka a dobře se v televizním pořadu Máte slovo druhou listopadovou středu válčilo až se moderátorka Jílková zeptala patřičně. "Budeme mít nakoupené zbraně a kdo je bude nosit?"

Těžko říci, že se ten, kdo pořad sledoval až do konce, dozvěděl odpověď. Ale takový je už pořad Máte slovo a možná ještě mnoho dalších televizních relací.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: archiv)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: