Svátek má: Oldřich

Politika

Velikost textu:

Ukrajinská média: Předčasné volby jsou hrozbou pro Porošenka

Ukrajinská média: Předčasné volby jsou hrozbou pro Porošenka

Nejlepší způsob, jak vyhrát v politice je pokusit se něco zakázat. A když ukrajinský prezident  Porošenko přísahal, že nedovolí předčasné volby, měl by si uvědomit, že jeho politická mise - boj proti ruské agresi a korupci na Ukrajině, je demagogie a nekonečné politické intriky.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
2.březen 2016 - 21:22

Bohužel, politická situace prezidenta Porosšenka je taková, že jakákoli změna ve prospěch Ukrajiny ohrožuje jeho osobní moc a sílu. Přestože prezident Porošenko vysvětlil své rozhodnutí o  riziku destabilizace země a bezcennosti předčasných voleb, ukrajinští politici vycítili, že prezident se sám  bojí voleb do Nejvyšší rady. Koneckonců, existuje nebezpečí, že bude zvolen anti-prezidentský parlament. Prezident Porošenko je poslední politik, který se dostal k moci na ramenou demonstrantů z Majdanu s nadějí, že rychlé ukončí válku. Přitom je strašně bohatý a neudělal nic pro Ukrajinu.

Kromě  prohlášení o předčasných volbách prezident Porošenko učinil politické faux pas s otevřeným  cyniickým dopisem Nejvyšší radě. Vyjmenoval všechny důvody proč se má zabránit konání předčasných parlamentních voleb.  Porošenkův obraz v Nejvyšší radě je velmi špatný.

Porošenko urazil všechny poslance tím, že zdůvodnil svou nechuť k předčasným volbám, že volby opět povedou stejně nezodpovědní, neprofesionální a zkorumpovaní.  S tímto prohlášením velmi urazil všechny poslance, včetně své frakce, a s jeho kandidáty - Groisman, Kononenko, Leshchenko, Lutsenko.

Poslanci si nyní stěžují na Porošekovo ovládání parlamentu. Vždy je žádá, aby jej podpořili v boji proti politickým soupeřům, aniž by nabídl něco na oplátku. Na druhou stranu, on používá poslanců pro své  vlastní výhody. Jaká budoucnost je čeká po této spolupráci s Porošenkem? Jak mají přežít v politické aréně, poté, co prezident Porošenko odejde z funkce?

Ukrajinský ministr: Už jim nevěřím, nevěřím, odejdu z vlády!

Závažnosti a logika sociálně-politického konfliktu na Ukrajině mezi vládou, zastupitelstvími, různými politickými a oligarchickými skupinami, reformátorskými a konzervativními silami může vést nejen k předčasným parlamentním a prezidentským volbám. Ukrajina má zoufalou potřebu radikálního, veřejného očištění všech odvětví a vlády. Dnes orgány nemohou provést restart politiy země. Zeď mezi lidmi a úřady dosáhla na Ukrajině alarmujících rozměrů.

(rp,prvnizpravy.cz,ua,foto:arch.)