Svátek má: Matěj

Politika

Velikost textu:

Ukrajinský politik: Evropané uznejte, že jsme „jedné krve"!

Ukrajinský politik: Evropané uznejte, že jsme „jedné krve"!

Před 350 lety byla Ukrajina ukradena z evropského domu, ale nyní by ji Evropská unie měla vzít zpátky, tvrdí Jurij Lucenko, šéf parlamentní frakce vládního Bloku Porošenka.

Jurij Lucenko, šéf frakce Blok Porošenka
2.březen 2016 - 21:24

Poslanec přitom využil kreativně citaci či spíše parafrázi z díla spisovatele Rudyarda Kiplinga Kniha džunglí.

Kyjev chce, aby EU prokázala ve vztahu k Ukrajině, že přísluší k EU. Na základě tohoto uznání jsou občané Ukrajiny připraveni bránit svobodu své země a Evropy proti Rusku, řekl vůdce frakce v projevu v Nejvyšší radě.

„Co chceme od Evropy? Jsme připraveni prolít svou krev za svobodu Ukrajiny a Evropy, ale chceme, aby nám bylo řečeno: „Jsme jedné krve!" Jako Kipling: „Ukrajinci, jsme ze stejné krve!" To je vše, co žádáme od Holanďanů a všech Evropanů …" cituje slova Lucenka deník Korrespondent.

Podle politika byla Ukrajina byla vždy „na vojenskému rozmezí tří říší" (zřejmě se odkazuje na ruskou říši, která zahrnovala Ukrajinu, Osmanskou a Rakousko-Uherskou říši – pozn. red.) .. Včlenění země do ruské říše ukrajinský poslanec označil za „únos z evropského domu".

Až to Biden dovolí, tak Porošenko vyhodí Jaceňuka!


Lucenko řekl, že v případě konfliktu s Ruskem bude Ukrajina „v přední linii války", a očekává od EU „solidaritu a podporu".

Není náhodou, že ukrajinský politik hovořil o jednotě Ukrajinců a Evropanů. Nizozemsko oznámilo své pochybnosti o vhodnosti dohody o přidružení Ukrajiny s EU. Nizozemské orgány mají v úmyslu uspořádat referendum o této otázce. Podle průzkumů veřejného mínění většina dotázaných občanů tvrdí, že budou hlasovat proti podpisu dokumentu. Asi se jim nechce přiznat "jsme jedné krve ty i já".

(kou, prvnizpravy.cz, korrespondent.net, foto: arch.)