Svátek má: Liliana

Politika

Velikost textu:

Ukrajinský tisk: Jaresková premiérkou, Jaceňuk „dobrovolně“ odejde

Ukrajinský tisk: Jaresková premiérkou, Jaceňuk „dobrovolně“ odejde

Zdroje v ukrajinské vlády a parlamentu koalice oznámily, že Jaceňuk odkývl, že odstoupí, a Natalia Jaresková dala předběžný souhlas, že zaujme jeho místo, uvádí ukrajinský tisk.

Odejde Arsenij Jaceňuk "dobrovolně"?
5.březen 2016 - 21:22

V pátek večer 26. února tři zdroje ve vládě a koalici oznámily, že Arsenij Jaceňuk souhlasil, že rezignuje na funkci předsedy vlády, a následujícím premiérem se může stát současná ministryně financí Natalija Jaresková, uvedla Ukrajinska pravda.

Tisková služba prezidenta i premiéra popřely tyto informace, stejně jako poslanci, kteří mají nejblíže k premiérovi. Ale podle publikace odpůrci současného premiéra jsou připraveni 9.-10.  března iniciovat mimořádné zasedání parlamentu během kterého se plánuje, že Jaceňuk odsouhlasí, že dobrovolně odstoupí. Jako nepřímé potvrzení publikace poukazuje na několik veřejných prohlášení.

„Máme dva týdny na to vytvořit novou koalici, novou technokratickou vládu," řekl šéf frakce Bloku Petro Porošenka Jurij Lucenko, po setkání v Bruselu během "ukrajinského týdnu" v Evropském parlamentu.

Podle publikace, prezident Ukrajiny Petro Porošenko už na konci minulého roku vymyslel plán hledně Jaceňukovy demise. Hlasů pro takové rozhodnutí v parlamentu bylo dost již dlouhou dobu, ale nebylo dost hlasů pro jakéhokoliv jiného kandidáta na premiéra.

Až to Biden dovolí, tak Porošenko vyhodí Jaceňuka!
Hlasování o nedůvěře Jaceňukovi bylo jen divadlo!

Podle deníku, kteří mají blízko k Porošenkovi vyzývali Jaceňuka k rezignaci.

„Říkali, že všechno špatně dopadlo, nic nefunguje. Kabinet němá žádnou důvěru koalice, vše je paralyzováno, a nikdo v této bažině nechápe, co má dělat. Všichni sedí a čekají, jak to skončí," řekl zdroj z aparátu ukrajinského prezidenta s tím, že se Jaceňukovi nabídla celá řada pozic, kam může jít po odchodu z funkce, aby si zachoval tvář.

V publikaci se uvádí, že v určitém okamžiku skutečně Jaceňuk řekl, že je připraven rezignovat pod podmínkou, že příští premiérkou bude současná ministryně financí Natalija Jaresková. Avšak zdroje blízké Porošenkovi jsou přesvědčeny, že premiér očekává, že odmítne jít čela kabinetu, a on bude znovu žít.

„Všechno se mění strašně rychle, a co je nejhorší - scénář na nejbližší období nemá ani Jaceňuk, ani prezident. Každý z nich se snaží jednoduše zachovat status quo nebo vyjít s minimálními ztrátami,“ řekl zdroj novinám. Ostatně, jak zdroj doplnil, Jaceňuk se může v poslední chvíli postavit na zadní a celý plán zkrachuje.

Poslední pokus o vyslovení nedůvěry Jaceňukovi v Národní radě 16. února skončil fraškou a premiér si mohl oddechnout. Nikoliv však od kritiky.

(kou, prvnizpravy.cz, pravda.com.ua, foto: arch.)