Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

USA se bojí výbuchu na Ukrajině, kde parlament je klubem rváčů

USA se bojí výbuchu na Ukrajině, kde parlament je klubem rváčů

Vláda v Kyjevě učinila z parlamentu klub rváčů. Zmatek v ukrajinské elitě prakticky neumožňuje plnění dohod Minsku, nejméně do odchodu Barack Obamy z funkce prezidenta, píše deník Politico.

Nejvyšší rada je klubem rváčů
4.březen 2016 - 01:13

Bílý dům se bojí nového politického výbuchu na Ukrajině, uvedly noviny Politico.

V kuloárech američtí činitelé přiznávají, že současná nestabilita ukrajinské vlády může vést k novému kolu politické krize, a tak bude nemožné provádět minské dohody, alespoň dokud Obama neukončí své funkční období.

Proces plnění podmínek dohod uzavřených v Minsku hlavami Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa, měl být původně dokončen do konce roku 2015, připomíná Politico.

„Nejhorší věc, která se může stát právě teď - je pád vlády a nové volby.  Zavládne chaos, a celý systém se zhroutí," řekl nejmenovaný zdroj publikaci v Bílém domě.

Juščenko k situaci na Ukrajině: „Již cítím zápach hořících pneumatik"

Právě obavy z nové politické krize na Ukrajině donutily amerického viceprezidenta Joe Bidena letět do Kyjeva, uvedly noviny. Biden se snaží přesvědčit poslance, aby udržet jednotu a soustředili se na reformy, ale jen několik dní poté došlo k dalšímu incidentu: poslanec z frakce Bloku Porošenka Oleg Barna se pokusil odnést z tribuny premiéra Arsenije Jaceňuka, a vypukla rvačka.

Vláda se málem zhroutila na začátku roku 2016, ale Jaceńukovi se podařilo odrazit výzvy k odstoupení ze strany prezidenta Petro Porošenka a vyhnout se hlasování o nedůvěrře, poznamenal list. Ovšem ani Jaceňuk, ani Porošenko se nemohou chlubit vysokou důvěrou, a tato situace velmi znepokojuje Joe Bidena, který podle jeho vlastních slov „visel na telefonu téměř tisíc hodin" a mluvil s ukrajinskými vůdci.

„Naše poselství je toto: slib je, že vaše vláda musí fungovat. Nepořádky nesmí existovat. V opačném případě vy (Kyjev) ztratíte podporu mezinárodního společenství. V tom je celý smysl. Vy, chlapci se s tím musíte vypořádat," řekl v rozhovoru s novinami jeden z představitelů americké prezidentské administrativy. Zdůraznil, že je nemožné urovnat ukrajinskou krizi, když parlament vypadá jako klub rváčů.

Podle velvyslance Ruska Sergeje Kisljaka v USA, Kyjev neplní svou část dohody z Minsku. Zastánci tohoto názoru jsou i v Evropě.

„Plnění Minsku je nyní otázka více či méně zmrazená. Bohužel, Ukrajinci byli z velké části zodpovědni za blokování dohody kvůli krizi Kyjeva," uvedl nejmenovaný evropský diplomat v rozhovoru s Politico.

Problémy s tím, jak realizovat minskou dohodu v praxi, se jasně ukázaly, když se ukrajinský parlament snažil provést opatření, které by zajistily omezenou autonomii pro území pod kontrolou milic - v Kyjevě vypukly protesty a bylo i několik mrtvých, zdůrazňuje deník.

„Dohoda z Minsku je roztrhaná na kusy. Pozornost Západu na nejvyšší úrovni je zaměřena na migrační krizi a priority Obamovy administrativy jsou kdekoliv, ale ne na Ukrajině," říká Andrew Weiss, bývalý poradce pro národní bezpečnost prezidenta Billa Clintona, který nyní pracuje ve fondu Carnegie.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.com, foto: arch.)