Svátek má: Oldřich

Politika

Velikost textu:

USA se obávají, že Turci a Saúdi rozpoutají konflikt s Ruskem

USA se obávají, že Turci a Saúdi rozpoutají konflikt s Ruskem

Situace v Sýrii se může vymknout kontrole v každém okamžiku. Nejvíce členy NATO, USA znepokojuje, že západní spojenci na Středním východě svými agresivními akcemi dále zhoršují syrskou krizi, píše Financial Times.

Saúdská armáda
20.únor 2016 - 01:13

Spojené státy hledají způsoby, jak udržet své spojence Turecko a Saúdskou Arábii mimo vojenskou operaci v Sýrii, která by mohla vyprovokovat vážný konflikt s Ruskem, píše Financial Times.

Pro většinu zemí NATO je vyhlídka, že členský stát aliance pošle vojáky do země, v níž bojuje mnoho různých sil, a na němž se podílí Rusko, mimořádně alarmující, poukazuje článek.

„Sýrie je mimo kontrolu situace. Situace v severní části Sýrie může změnit průběh konfliktu," cituje vydání vědeckého pracovníka výzkumného centra Ústavu pro Blízký východ (Washington), Charlese Listera.

Ankara a Rijád se bojí jednat v Sýrii bez souhlasu Washingtonu, ale jsou podráždění tím, že USA se nestaví proti ruské kampani, jejímž cílem je podpora syrského prezidenta Bašára Asada, píše FT.

Asad varuje před rizikem invaze Turecka a Saúdů do Sýrie
 
Takže se Turecko chystá vytvořit nárazníkové pásmo až do hloubky několika kilometrů podél jeho hranic se Sýrií. To umožní Ankaře monitorovat pohyb syrských Kurdů, kteří jsou jejím hlavním zájmem. Kromě toho by vytvoření nárazníkové zóny vytvořilo manévrovací prostor „umírněné syrské opozici", bojující se syrskou armádu. Zároveň Turecko i nadále umožňuje bojovníků přístup do Sýrie přes své území, poznamenal list.

Saúdská Arábie je také znepokojena rychlou ztrátou vlivu na situaci v Sýrii i na chod příštích mírových rozhovorů. Zvláště má Rijád strach ze svého hlavního rivala v regionu - Íránu. Právě pro  jeho zadržování Saúdi v prosinci vytvořili „vojenskou alianci" islámských zemí, která zahrnuje 34 zemí, píše FT. Británie také zahájila bezprecedentní vojenské cvičení spolu s asi 20 zeměmi, včetně států Perského zálivu, Súdánu, Egypta, Maroka, Jordánska, Nigérie, Pákistánu a Malajsie.

Někteří saúdští činitelé předpokládají, že Rijád uvažuje o operaci v jihovýchodní části Sýrie - blízko  jordánské hranice, možná za účasti Jordánska. Podle jejich vyjádření, syrské kmeny ve východní části země a Saúdi již provedli několik průzkumných misí v této oblasti. Nicméně oficiálně Saúdská Arábie v syrské otázce stojí za Washingtonem a prohlašuje, že operace bude možná pouze s podporou mezinárodní koalice, uvedl článek.

Sám Washington se v nadcházejících měsících hodlá aktivně zapojit do syrské operace proti Islámskému státu. Kromě toho se očekává, že zásobování „umírněné opozice" zbraněmi rovněž vzroste. Bojovníci uvedl, že začali přijímat zbraně, zejména minomety a pokročilejší reaktivní střely, doplnily noviny.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)