Svátek má: Vladislav

Politika

Velikost textu:

USA si myjí ruce nad tureckou armádou v Iráku!

USA si myjí ruce nad tureckou armádou v Iráku!

Turecká armáda je v Iráku na „vlastní misi",“ prohlásil Stephen Warren mluvčí koalice vedené Spojenými státy. Podle něj nedaly USA Turecku „zelenou“ k boji s Islámským státem. To je pro Erdoganův režim hodně ledová sprcha.

Ilustrační foto
2.únor 2016 - 22:03

Turecké síly, které působí v Iráku, nejsou součástí mezinárodní koalice vedené Spojenými státy a pokyny pro boj s teroristy nedostaly, řekl v rozhovoru s iráckou televizí Alsumaria mluvčí koalice Stephen Warren, uvedla agentura RIA Novosti.

„Turecké síly nejsou součástí mezinárodní koalice a Spojené státy jim nedaly „zelenou "vypořádat se s IS," prohlásil. Podle něj je turecká armáda v Iráku na „vlastní misi". Dochází tak k velmi zvláštní změně názoru vedení USA. Ještě v polovině prosince totiž viceprezident Spojených Států Joe Biden pochválil turecké vojáky, že "přinášejí mír do Iráku".

Biden pochválil turecké vojáky, protože prý „přinášejí mír do Iráku"
Bagdád pohrozil Ankaře válkou!

"USA vždy zdůrazňovat respekt vůči irácké suverenitě," citovala Warrena irácká televize.

Turecký ministr zahraničí Mevlut Çavuşoğlu 25.ledna znovu zdůraznil, že turečtí instruktoři cvičili se v táboře v oblasti severního Iráku Bašika různé síly v boji proti teroristické skupině Islámský stát. Podle něj vojenská přítomnost byla posílena po „případech útoků IS", což vyvolalo u Bagdádu silné znepokojení a odpor.

V prosinci se vztahy Iráku a Turecka zhoršily, když turecká vojenská a obrněná vozidla vstoupila na území Bašiky v irácké provincii Ninive pod záminkou přípravy jakýchsi skupin lidí na boj proti teroristům. Irácké ministerstvo zahraničí a ministerstvo obrany označily přítomnost turecké vojáků  „nepřátelským činem", který vláda neodsouhlasila, a že se jedná o porušení suverenity.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)